Nejen firmám či podnikatelům, ale především obyčejným lidem nebude od příštího roku do smíchu. Vláda schválila zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent od příštího roku a v roce 2013 by měla dál růst na 17,5 procenta.

Úměrně tak porostou například ceny potravin, léků, knih, vstupné na kulturní akce, ale i výstavba bytů nebo městská hromadná doprava a svoz odpadu.

Nikdo ze zvýšení daně není nadšený. „Dopad zvýšení DPH bude velice těžký a v jeho důsledku nebudou vycházet tisíce titulů,“ uvedl předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius. V této souvislosti upozornil na to, že průměr DPH na knihy ve vyspělých evropských zemích se pohybuje mezi pěti až šesti procenty. Ve 24 zemích ze 27 zemí Unie není DPH na knihy vyšší než 10 procent a vyšší sazba než 12 procent se naopak uplatňuje pouze v Dánsku a Bulharsku. Nulové DPH je pak podle něj ve Velké Británii, Irsku, Norsku a Chorvatsku.

„Cena knih je vysoká už tak. Denně si tu zákazníci, zejména ti, kteří knihy pravidelně nekupují, stěžují. Lidem po zvýšení DPH zůstane míň peněz na knihy.
Přirozeně mohou utratit pouze to, co mají. Knihkupci budou mít nižší obrat a ve finále nárůst DPH nikomu nic dobrého nepřinese,“ řekla hradecká prodavačka knih Marie Pražáková.

Radostí pochopitelně neoplývají ani v Dopravním podniku města Hradce Králové. Tady již mají starosti s rostoucími cenami nafty. „Pro nás to znamená, že v příštím roce budeme z tržeb odevzdávat více finančních prostředků,“ uvedl ředitel dopravního podniku Ladislav Kulich.

A rodiny? „Když si spočítám, že například na chlebu připlatím 1,20 koruny, na kilogramu krystalovém cukru zhruba 1,40 koruny. Jenže u nás haléře dávno neplatí, tak si dovedu představit, když nákupy potravin sečtu dohromady, že to bude zvýšení minimálně několik desetikorun denně,“ povzdychla si paní Blanka z Královéhradecka. „Přitom nám nikdo na platu nepřidá a nepočítám oblečení a ostatní věci denní spotřeby. Je to hrůza, mám obavy, nevím, jak se se dvěma dětmi uživím,“ dodala. (pov, jo)

ČTĚTE TAKÉ: