Netradiční vzdělávací akci pro předškoláky pořádá mateřinka už čtvrtým rokem, předtím se děti například vydaly poznávat dobu kamennou či odhalovaly taje hlubokého vesmíru.

Jak se rodí šnek?

Letos se dozvídají o kouzlu příchodu na svět, výstava se navíc v úterý odpoledne otevřela také rodičům. „Snažíme se dětem vysvětlit a na různých obrázcích ukázat, jakým způsobem to mláďátko vznikne. Takže tu máme stanoviště, kde zjistí, jak přichází na svět třeba křižák obecný, hlemýžď zahradní nebo koníček mořský. Poslední zastávkou je potom člověk," přibližuje detaily výstavy vedoucí učitelek Mateřské školy Štefcova 1125, která využívá metody montessori pedagogiky, Jana Klazarová.

Stezku poznání označili veselými šipkami, u každého jinak barevného stanoviště navíc kromě informací děti čekaly také úkoly a pohybová aktivita, aby si nové informace ještě více vryly do paměti.  „I děti, které  mají problémy s pozorností, tak výstava moc baví a nové poznatky doslova nasají," vysvětluje Jana Klazarová.

Rozsáhlá hravá expozice pod širým nebem pak vrcholí u velkých kreseb maminek, které jsou obklopeny desítkami rodinných fotografií místních dětí ve věku od tří do sedmi let.

„Rodiče jsme požádali, aby přinesli fotografii sebe a svého dítěte, když bylo miminko. Sebrané snímky jsme poté vylepili a děti mají za úkol připojit připravenou papírovou pupeční šňůrou svoji fotku k obrázku těhotné maminky," prozrazuje Jana Klazarová a dodává, že děti nabývaly nové poznatky už při přípravě výstavy: „Je to pár dní, co děti našly v zahradě list, na kterém byl pavoučí kokon. Přiběhly mi ho ukázat a nadšeně povídaly, že to je přece kokon s malými pavoučky. Je to úžasné, když dítě v předškolním věku  ví, co to kokon vůbec je."

Výstava v zahradě královéhradecké MŠ Štefcova.