Možná už jste je taky potkali. Dvojici nadšených středoškoláků z Hradce Králové, kteří brázdí ulice města a jsou vyzbrojeni foťáky a diktafony.

Populární fotografický projekt, který původně vznikl v New Yorku, od dubna kvete také v krajském městě. Jen o focení a „sbírání mouder" Hradečanů už Tomáši Hubkovi a Anně Stránské  ale dávno nejde.

Sociální otázky

Poslední týdny před Muzeem Východních Čech v centru města fotili dvě generace lidí Hradce Králové – „mlaďáky" od 18 do cca 30 let a pak naše babičky a dědečky. „Oběma skupinám lidí jsme přitom položili přibližně deset totožných otázek, které hýbou lidskou společnosti. Šlo buď o nějaké sociální otázky nebo rovnou celospolečenská témata," vysvětluje Tomáš Hubka. Jste pro trest smrti? Nebo co si myslíte o zavedení povinné vojenské služby? Sesbírané portréty s odpovědmi na tyto i další otázky pak zítra pověsí do muzejní kavárny.

Objektivu projektu LidéHK neunikl ani primátor města Zdeněk Fink. Jeho se ptali, jak si představuje svět za 20 let. „No já bych si ho nejraději představoval takový jaký je teď, aby se příliš nezměnil a aby se nám v něm dobře žilo."

Další názory mladých i starších Hradečanů budou už ve čtvrtek od pěti hodin odpoledne k vidění v Kavárně Muzeum.

Čtrnáct portrétů lidí, které možná dennodenně potkáváte, tam bude viset až do poloviny prosince.

Michaela Zumrová