„Původem pochází z Anglie, ale já jsem ji koupila od polských chovatelů. Můj manžel tehdy řekl, že je ošklivá. Dnes ji má z osmi koček nejraději. Musí se jí příjít na chuť,“ říká Hana Podhajská.

Za zvíře s obrovskýma očima i ušima, štíhlým tělem a krátkou srstí, které má velmi rádo teplo, dala desítky tisíc korun. Přesnou částku však neprozradila.

„Cena kotěte se pohybuje od 15 do 25 tisíc korun. Ale na peníze jsem tehdy nekoukala. Je velmi inteligentní, hodně si pamatuje, je čilá. Celou cestu do Hradce mi seděla na klíně a sledovala dopravu,“ řekla Hana Podhajská.

V Česku je plemeno Devonrex velmi vzácné. „Když jsem sháněla ženicha, tak jsem narazila na dva kocoury. Po koťátkách už se ale lidé ptají,“ tvrdí chovatelka.

Mimozemšťan žije u Podhajských teprve rok a už se může pyšnit titulem šampion. Uspěl u porotců na třech domácích výstavách. „Chov výstavních koček je však finančně náročný. Jen přihlášení na jeden den hradecké výstavy stojí 600 korun. Když není kočka ve formě a nevyhraje, tak jich musíte objet víc. Jen za žrádlo dám měsíčně tři tisíce korun.“

Na mezinárodní výstavě se představilo téměř 330 zvířat z Čech, Polska, Maďarska, Rakouska, Dánska a Holandska. „Raritou je určitě také přechodně uznané plemeno Donský sfynx, které však zatím nesmí do hlavní soutěže. Stále větší oblibě se těší také Mainské mývalí kočky,“ řekla organizátorka Lada Lišková.