Výstava, která potrvá do 4. dubna, návštěvníkům přibližuje historii sáňkování v Krkonoších. Představuje širokou škálu běžných saní a sáněk vyjma těch, které byly určeny k zápřahu hospodářských zvířat.

Zájemci uvidí saně ke svážení dřeva a sena, tedy krkonošskou specialitu – rohačky. Ty ovšem na sklonku 19. století podnikaví horalé využili i jinak. Vozili na nich turisty chtivé nevšedních zážitků. Proto na výstavě nechybí přídavná korba se sedadly, která se na rohačky montovala. Vyrobit kvalitní sáňky musel umět každý kolář a chtěl-li je dobře prodat, musel se potýkat s početnou konkurencí.

Na počátku 20. století proto někteří výrobci, například jilemnický Mečíř, nabízeli širokou škálu různých typů a tvarů sáněk, které na výstavě můžete vidět ve skutečnosti i v dobových katalozích.

Ve městech se zase v zimě zaplnily ulice a promenády zmenšeninami kočárových saní, na nichž paní tlačily své ratolesti a páni zase dámy svého srdce.
I tento typ saní, včetně sportovnější varianty – vlčků, můžete na výstavě zhlédnout.

Obliba sáňkování vedla až ke vzniku sáňkařského sportu, který na výstavě reprezentují různé typy řiditelných saní a bobů z první poloviny 20. století, mezi nimiž kralovaly oblíbené „rejdy“.

Jízdu na nich při slavných ponikelských rejdovačkách i svážení dřeva na rohačkách návštěvníkům přiblíží doprovodné filmy. (zr)