"Povolení výstavy exotů, která má být od čtvrtka na zámku v Libochovicích, bychom zvažovali, protože se nejedná o ptáky, kteří se mohou dostat do kontaktu s volně žijícím ptactvem," řekl ředitel sekce veterinárního dozoru KVS Petr Pilous.

Výstavu v Libochovicích měla pořádat základní organizace Českého svazu chovatelů v Klapém na Litoměřicku. Z obavy před rozšířením nákazy ale chovatelé nechtějí riskovat. Zrušení přehlídky exotického ptactva potvrdil kastelán zámku Ladislav Pešek, který je i členem organizace chovatelů. "Po telefonické konzultaci s veterinární správou jsme se rozhodli akci zrušit," uvedl Pešek.

Drůbež se nebude vystavovat ani na přehlídce drobného zvířectva v Třebušíně. Informoval o tom dnešní Litoměřický Deník. Podle Deníku by se sobotní výstava měla konat bez expozice všech ptáků, vystaveno by mělo být jen 170 králíků. Členové Českého svazu chovatelů na Litoměřicku nepřijali zatím žádná opatření a vyčkávají. "Samozřejmě doufáme, že tyto zpřísněné podmínky brzy pominou," řekl Deníku jednatel litoměřické okresní organizace Českého svazu chovatelů Jiří Anderle.

Veškerá opatření jsou z ochranných důvodů. Podle Petra Pilouse posuzují každou žádost, která musí být předložena písemně, a pořadatelům podobných akcí se snaží vyhovět. "Pokud vystavovatelé zaručí, že vystavované kusy nejsou z otevřených chovů a v blízkosti výstavy nejsou velkochovy, které by to mohlo ohrozit, tak rádi udělíme výjimku," uvedl Pilous.

V Ústeckém kraji nejsou žádní velkochovatelé drůbeže, kteří by chovali ptáky ve venkovních výbězích, a týkala se jich tak opatření Státní veterinární správy. Všichni už svůj chov upravili loni po podobných opatřeních při výskytu ptačí chřipky. Nyní drůbež chovají ve vnitřních prostorách.