Vědci objevili mechanismus, kvůli němuž se může rakovina objevit i po vyléčení. Nejedná se o metastázy, ale o jiný typ nádoru. Jeho vznik mohou spustit buňky uvolněné z primárního nádoru, které se v těle potkají s geneticky pozměněnými buňkami.

„Na zvířecím modelu se podařilo prokázat, že v těle vzniklé primární nádory uvolňují buňky, které cirkulují v oběhu a dostávají se na jiná místa organismu. Zde pak mohou, při střetu s dříve geneticky narušenými buňkami, vyvolat tvorbu druhotných nádorů. Nyní by měly následovat klinické aplikace, kdy budou použity lidské tkáně. Cílem bude ozřejmit, zda tento mechanismus funguje stejně také u lidí,“ sdělila členka vědeckého týmu Petra Kašparová z hradeckého Fingerlandova ústavu patologie.

V případě potvrzení by se musel pohled lékařů na rakovinu od základů změnit. „V prvotních stadiích onemocnění rakovinou začíná léčba často prostým chirurgickým vynětím nádoru, ale pokud by se tento mechanismus podařilo prokázat, znamenalo by to, že pacienta je od začátku nutné léčit komplexně. Nádor již od svého vzniku může uvolňovat tyto buňky, a ty pak mohou vyvolat tvorbu druhotných nádorů. Zhoubný nádor je třeba vnímat jako celkové onemocnění organismu. Je možné, že v budoucnosti bude daleko častěji nasazována celková léčba, kterou bychom snad mohli zabránit vzniku druhotných nádorů,“ vysvětlila lékařka.

„Tento projekt je pro nás velkou výzvou, protože v medicíně se toho hodně ví, ale daleko víc se toho samozřejmě neví. V tom, co se neví, se skrývá spousta naprosto úžasných otázek a tajemství. Odhalovat je, to je velké dobrodružství,“ prohlásil přednosta Fingerlandova ústavu patologie profesor Aleš Ryška.