Osobnosti města 2014: Novinářka, herečka, kardinál

Česká lvice - Silvie Dymáková:
Odvážná reportérka vymyslela nový význam slova šmejdi. Není to nic hezkého, ale v tomto případě to byla trefa přesně do středu. Silvie Dymáková totiž natočila dokument o prodejcích, kteří svými praktikami drsně tlačili především na seniory – a nutili je tak nakupovat šunty jimi nabízené. Film pojmenovala právě Šmejdi a jeho dopad byl obrovský. Měnily se zákony, obchodníci se dostali po vzniku filmu do defenzivy. A hradecká novinářka navíc dostala prestižní cenu Český lev.

Kardinál český - Dominik Duka:
Vyučený strojní zámečník si za bývalého režimu pobyl několik let ve věznici na Borech. V roce 1998 se stal královéhradeckým biskupem. Před dvěma lety byl jmenován kardinálem a přestěhoval se do Prahy. Hradec, své rodné město, však neopomíná a 
stále ho často navštěvuje.

Basketbalistka - Michaela Hartigová:
Její tým si dal do názvu i znaku lvici. A basketbalistky pod vedením sympatické kapitánky a bývalé reprezentantky potvrdily, že toto zvíře je pro ně nejen symbolem města, ale také jejich úsilí. 
V roce 2014 vybojovaly skvělé třetí místo v české nejvyšší soutěži.

Ředitel i ministr - Leoš Heger:
V letech 1996 až 2009 byl ředitelem hradecké fakultní nemocnice, ve které celkem působil přes dvacet let. Funkce se dobrovolně vzdal, aby mohl vstoupit za stranu TOP 09 do politiky. Při volbách v roce 2010 uspěl a stal se ministrem zdravotnictví. Byl jím tři roky.

Pomocnice - Věra Kosinová:
V roce 1993 založila v Hradci soukromou speciální školku Daneta. Ve městě totiž podobné zařízení chybělo. Po jedenadvaceti letech přibyla základní a střední škola, chráněná dílna i bydlení pro postižené klienty. I proto ji vloni její kolegyně navrhly 
na státní vyznamenání.

Primátor lékař - Zdeněk Fink:
V komunálních volbách 
v roce 2010 dostal nejvíce preferenčních hlasů, což ho vyneslo do primátorského křesla. V komunální politice se angažuje od roku 1998. Celou dobu v Hradeckém demokratickém klubu. I při funkci primátora působí jako lékař 
v oboru ušní, nosní, krční.

Hvězda Ulice - Pavla Tomicová:
Večer co večer rozesmívá coby upovídaná kadeřnice Simona diváky oblíbeného nekonečného seriálu Ulice, ještě nedávno jsme ji mohli vídat 
v televizním seriálu Gympl. Pavla Tomicová září i na scéně Klicperova divadla. V současnosti třeba ve hře Velká mořská víla.

Mistr houslař - Tomáš Pilař:
Slavný hradecký houslař Tomáš Pilař oslavil letos dvě jubilea. Je mu šedesát let a jeho ateliéru o třicet víc. Na jeho housle hraje například virtuos Svěcený. Dílnu v Hradci založil dědeček Karel, pokračoval tatínek Vladimír, on i jeho dcera Šárka a její manžel Pavel Hušek.

Hokejová modla - Jaroslav Kudrna:
Hradecký odchovanec se stal symbolem hokeje ve městě, do nějž se v létě 2013 po dvaceti letech vrátila extraliga, tedy elitní soutěž. A začal opravdový boom, tým si žil na vlně obrovského zájmu fanoušků. V roce 2014 skončil 
ve čtvrtfinále, na další sezonu vyhlásil smělý cíl: Medaili!

Jaký je Hradec? Město cyklistů, kulturních akcí či drahých bytů

Byl to kolorit posledních let. Hradec vyhrával ankety, v nichž se hledala místa, kde se v Česku nejlépe žije.

Byť  se najde jeden velmi silný důvod, proč by tomu tak nemělo být. Východočeská metropole patří dlouhodobě mezi města, kde je nejdražší bydlení.

Nic na tom nezměnil ani fakt, že od roku 2008 kvůli celosvětové hospodářské krizi ceny bytů padaly. A tento propad se zastavil až na podzim roku 2013.

V atraktivních místech, jako jsou Věkoše, Malšovice, Pouchov či centrum kolem Ulrichova náměstí, stojí podle posledních statistik metr čtvereční kolem 25 tisíc korun. To znamená třetí místo
v republice – dražší je pouze Brno (32 tisíc) a samozřejmě Praha (46 tisíc).

„Východočeši jsou tradičně spořiví. Možná i proto jim to tolik nevadí," upozornil makléř a publicista Daniel. „Ale lidé jsou v Hradci spokojeni, i když je bydlení dražší," připomněl náměstek primátora Martin Soukup.

Tato slova potvrdil i výzkum magistrátu z roku 2013, jehož výsledky ukázaly, že ve městě bydlí rádo devadesát čtyři procent obyvatel.

Kde se bere spokojenost?

Ankety o nejoblíbenější místo ukázaly, že Hradečáci jsou patrioti, lidé pyšní na svoje město. Najdou se však i konkrétní důvody.

Samozřejmě, nabídka práce je v Hradci uspokojující, ale zaměřme se spíš na oblast vyžití. Salon republiky je například královstvím cyklistů. 
A to už tradičně.

Chloubou je cyklostezka vedoucí na Kuks, jež by se měla protáhnout až do Krkonoš  a naopak na druhou stranu do Pardubic.

Další trasy vedou po hradeckých lesích i samotným městem. Hradec také pro rok 2014 získal cenu za propagaci a marketing cyklistiky…

Další důvodem, proč bydlet v Hradci, je i festivalová smršť. Zanedlouho se spustí: divadelní setkání, obří Rock for People či srpnový Hip Hop Kemp, jenž byl zařazen mezi padesátku nejlepších hudebních festivalů planety.

Tento výčet je – samozřejmě – jen výběrem. Nabídka je mnohem rozmanitější. I proto je Hradec in.