„S přáním navázat přátelství s Hradcem Králové přišla před časem prostřednictvím českého velvyslanectví v Budapešti maďarská strana," uvedla Magdaléna Vlčková, mluvčí královéhradeckého magistrátu.

Zajímají se také
o malé hokejisty

A nemusí to být jen přátelství na papíře. Maďaři se zajímají například o mládežnický hokej nebo zdravotní a sociální oblasti. „S Maďarskem jsme si blízké země. Přesto ho lidé neznají. Chtěli bychom spolupracovat i ve školství a v rámci projektů pořádat výměnné pobyty dětí. Témat, ve kterých si můžeme pomoci, je spousta," vysvětlila Anna Maclová, náměstkyně hradeckého primátora, která město nedávno navštívila při oficiální cestě.

Dodala, že je důležité, aby spolupráci navázaly konkrétní instituce a nejen vedení města. Pokud by se totiž představitelé změnili, partnerství by tak mohlo usnout na vavřínech.

Székesfehérvár je městem s bohatou historií, bylo v něm korunováno 43 králů, je městem univerzitním, městem inovací a průmyslu. V současnosti má přes sto tisíc obyvatel a řeší obdobné problémy jako Hradec Králové.

V současné době má Hradec Králové devět partnerských měst. S některými se krajská metropole přátelí déle než 40 let. Nejintenzivnější spolupráce probíhá se slovenskou Banskou Bystricou, polskými městy Walbrzych a Wroclaw, s německým Giessenem a chorvatskou Kaštelou.

Ukrajinský Chernihiv spolupráci nastavenou již před desítkami let nedávno obnovil.

Hradec si vybírá historické kolegy
ALESSANDRIA - Leží v severní Itálii. Město dostalo svůj název podle papeže Alexandra III. Narodil se zde spisovatel Umberto Eco.
ARNHEM - Najdete ho ve východním Nizozemsku. Za druhé světové války se zde uskutečnil největší výsadek spojenců.
BANSKÝ BYSTRICA - Město na středním Slovensku se stalo centrem Slovenského národního povstání.
CHERNIHIV (Černigov) - Je jedním z nejstarších slovanských měst, první písemná památka je z roku 907.
GIESSEN - Patří do německého Hessenska. Studuje zde 25 tisíc studentů.
KAŠTELA - Je souměstím sedmi měst nedaleko Splitu.
METZ - Město v severovýchodní Francii je známé díky své gotické katedrále sv. Štěpána ze 13. století.
WALBRZYCH - Leží za českými hranicemi. Je známé svým porcelánem.
WROCLAW - Je historické hlavní město Slezska. Konal se tu fotbalový šampionát.