K 10. září loňského roku Hradec evidoval 593 obsazených bytů pro seniory (byty 
v majetku města se sníženým nájemným). Neuspokojených žádostí o pronájem bylo však mnohem více – 736.

„O problému víme. Už teď máme plány, jak ho řešit. Do budoucna bychom rádi zřídili Harmonii III – bydlení pro seniory s nižšími příjmy," vyjádřila se náměstkyně primátora Anna Maclová.

Mělo by jít o padesát až sto bytových jednotek 1+kk a 2+kk se zázemím i zahradou.

Nové bydlení by mohlo vyrůst  v areálu bývalé Koželužny v centru Kuklen, která je nyní v havarijním stavu. Pozemek je v majetku města a místo se jeví jako optimální.

Projekt je zatím v plenkách. V první etapě budou realizovány parky podél malého labského náhonu. Dům pro seniory by se mohl začít  stavět teprve ve druhé etapě, třetí část projektu počítá s bytovou zástavbou jižně od malého labského náhonu. Se zahájením stavebních prací se dá počítat až na jaře v roce 2016.

Bude ale bydlení stačit? Senioři jsou nejrychleji rostoucí skupinou v Hradci. Z prognózy vývoje obyvatelstva do roku 2040 vyplývá, že zatímco aktuálně žije v krajském městě přibližně 4100 lidí nad 80 let, v roce 2020 jich již 5500. O deset let později vyroste číslo na 7800. A v roce 2040 půjde o zhruba 8200 lidí – tedy dvojnásobek současného počtu seniorů.

Veronika Skřivanová