Prostory v přízemí se proměnily v přijímací kanceláře a fotoateliér, kde se  fotily a skenovaly předměty i dokumenty. „Za celý den přišlo asi jen 12 lidí," říká smutně Dana Mylerová z muzea a nezastírá, že čekali větší účast.

„Já sama jsem donesla svoji pracovní smlouvu do svého prvního zaměstnání v novinách, je naťukaná strojem a oslovují mě v ní soudružko," směje se Dana Mylerová.

Jinak se v muzeu scházely především dokumenty a fotografie. „Donesl jsem placky, odznáčky a řadu dokumentů z Občanského fóra. Také péefka s Masarykem. Já byl tenkrát ve stávkovém výboru a v okresní radě Občanského fóra," vzpomíná Pavel Rytíř z Hradce, který do muzea věci ze své sbírky v sobotu přinesl.

Pracovníci muzea měli v sobotu i připravené diktafony, kdo chtěl, mohl své vzpomínky nahrát. „Pamatuju si, že byla tehdy velká zima, pořádala se shromáždění v divadle nebo na Velkém náměstí. Zvonili jsme klíči, to bylo první, co měl každý po ruce a co vydávalo nějaký zvuk. Dnes by asi všichni pouštěli melodie z mobilů," smál se Pavel Rytíř.

Ti, co své věci do muzea v sobotu přinesli, se nemuseli bát, že o ně přijdou. V jedné z místností se předměty fotografovaly a dokumenty skenovaly. Pak si je každý mohl vzít zpátky domů.

„Samozřejmě, pokud se někdo rozhodl, že nám své věci přenechá, nebyl to problém. Stačilo sepsat darovací smlouvu," popisuje průběh Dana Mylerová z muzea.

Akci hradecké muzeum pořádalo společně s Národním muzeem v rámci projektu Europeana 1989. Hradec byl jako druhý, před tím se už historici stavovali v Plzni.

„Tam dorazilo šestnáct lidí, přinesli hračky, jedna paní třeba i pájku, domino nebo panenku. Chceme, aby si lidi vlastně sami vytvořili sbírku k danému období. Ta by pak měla být přístupná i na internetu," vysvětluje Kristýna Hlavatá z Národního muzea. Celý tým ještě čeká podobná akce v Praze, Olomouci a Opavě. Posledním listopadovým dnem celá akce končí. Organizátoři akce stojí o věci každodenní potřeby, nechtějí pouze předměty týkající se sametového převratu.

„Nešlo jen o demonstrace nebo politický převrat, zajímá nás i všední život," upřesňuje ředitel Historického muzea Národního muzea Pavel Douša.

Pokud jste přece jen doma ještě něco z období sametové revoluce našli a v sobotu nestihli přinést do muzea, je přesto možné do sbírky předměty dostat, bližší informace vám řeknou v muzeu.