Nový vzhled za čtyři miliony korun hodlá pořídit centrálnímu náměstí ve městě chlumecká radnice. Potřebná studie, na jejímž základě vznikne další dokumentace, již pomalu spěje do finále. Zastupitelé ji projednají na svém zasedání na přelomu června a července. „Poslední velká rekonstrukce náměstí byla zhruba před patnácti lety. Tehdy však ještě byla silnice procházející centrem města velmi vytížená i kamionovou dopravou. S ohledem na tyto skutečnosti zde nemohlo vzniknout více okrasných prvků či zeleně,“ vysvětlil starosta města Miroslav Uchytil.

Nově se však Chlumec zbavil tranzitní dopravy a do budoucna by se mohla silnice první třídy změnit na silnici druhé třídy, pro kterou již tak přísná pravidla při obnově okolí neplatí. „Rádi bychom vysázeli na náměstí více zeleně a doplnili jej o další okrasné prvky. Nově by mohla vzniknout podélná parkovací stání. Další otázkou jsou vzrostlé smrky, které na náměstí stojí a částečně stíní naši dominantu kostel svaté Voršily,“ říká Uchytil. Přiznává však, že možné skácení stromů rozdělilo zastupitele i samotné obyvatele města na dvě skupiny. Jedni by jehličnaté „pořízky“ zachovali, druzí naopak preferují jejich odstranění a nahrazení mladšími stromy.

„Podle architektů by se náměstí opticky zvětšilo a dostalo jiný vzhled. Bylo by možné dohlédnout z jednoho konce na druhý. Argumentem odpůrců je to, že vánoční výzdoba na těchto smrcích navozuje ve městě kouzelnou atmosféru,“ upřesnil starosta. Konečné rozhodnutí však budou mít na svých bedrech zastupitelé. Se stavbou by radnice chtěla začít nejlépe v příštím roce. „Vše bude záležet také na tom, zde bude silnice vedoucí přes město nakonec převedena do kategorie druhé třídy,“ dodal Uchytil.