„Asi zase vytáhnu kolo a budu domů jezdit jako kdysi," říká se smíchem Nikola, která žije v Bělči nad Orlicí. Do sousedních Krňovic jezdí pravidelně, místo běžných dvou minut autem teď pojede i čtvrt hodiny. „Přes tu státovku se to nezdá, od Krňovic směrem na Hradec musíte odbočit doleva, což je v ranní špičce docela oříšek. Vážně popřemýšlím o tom kole," přibližuje svoji situaci Nikola.

Provizorní zastávka

Úplná uzavírka místní potrápí zhruba do konce prázdnin, opravuje se víc jak dvou kilometrový úsek. „Rekonstrukce silnice III/29827 je vyvolána zhoršeným technickým stavem komunikace a propustků, které se nacházející na její trase. Realizací dojde ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy," vysvětluje důvod oprav krajská Správa a údržba silnic. Kromě zesílení samotné konstrukce silnice plánují také odstranit pokleslé krajnice.

Změny pochopitelně čekají i cestující linkových autobusů. V Bělči nad Orlicí se budou otáčet v místě konečné zastávky MHD, v Krňovicích zřídí jednu provizorní. Autobus se tam bude obracet v blízkosti Hostince u Skanzenu.

Rekonstrukce silnice mezi Bělčí a Krňovicemi je přitom jen první etapou rozsáhlých oprav v těchto místech. Ty ale přijdou na řadu až později. Další opravy plánují silničáři v Bělči nad Orlicí směrem na Svinary.

Tři etapy oprav

Tento úsek oprav se ještě člení na další tři etapy: „Během realizace 1. etapy bude uzavřen úsek mezi začátkem obce směrem ke Krňovicím a propustkem přes Bělečský náhon.Během realizace 2. a 3. etapy budou zastávky v obci Běleč nad Orlicí nepřístupné. Během těchto etap nebudou vozidla MHD zajíždět do Bělče, ale budou pokračovat ze zastávky „Křižovatka Běleč" po silnici III/3082 na zastávku Podhůří," přibližuje budoucí kroky krajská Správa a údržba silnic. „Zaplať pánbůh za opravy, ta silnice je místy v hrozném stavu. Někde by se měla rozšířit, snad to spojíme i s opravami mostu. Na nás však dojde řada až později, s občany to budeme řešit na veřejné schůzi v září," potvrdila předsedkyně svinarské komise místní samosprávy Alena Hamplová.