Dva muži ve věku 43 a 45 let, dvě ženy - pětadvacetiletá a šestapadesátiletá. Všichni čtyři, s odstupem několika měsíců, ukončili svoje životy skokem z ochozu Bílé věže ve výšce zhruba padesáti metrů. Navzdory policejním statistikám, podle kterých lidé odhodlaní spáchat sebevraždu jen výjimečně zvolí skok z výšky - všichni čtyři navíc zvolili i stejné místo.

Podle psychologa Jana Laška muselo u všech čtyř jít o pevné rozhodnutí. „Pokud se člověk chce opravdu zabít, hledá takzvané jistý způsob. A skok z padesátimetrové výšky, která odpovídá zhruba šestnáctému patru v bytovém domě – to je sázka na jistotu. Nevylučuju, že první z oněch čtyř případů mohl mít takzvaný doporučující efekt – ukázal, že pro rozhodnuté je to jistá volba.“ Sítě a další bezpečnostní prvky, o kterých se po každé ze zmíněných sebevražd začalo mluvit mezi lidmi i na radnici, podle Jana Laška lidský život nezachrání. „Zabrání člověku skočit z Bílé věže a zabít se, ale rozhodnutému nezabrání spáchat sebevraždu. Prostě si vybere jiné místo.“

Kolem poledne stálo na místě tragické události už jen policejní auto.
Čtvrtá sebevražda od roku 2016. Dostane Bílá věž sítě?

Statistika sebevražd na území Hradce Králové:
2016 25 (z toho skokem z výšky 5)
2017 23 (2)
2018 15 (3)
2019 13 (1)

Debaty o montáži například bezpečnostních sítí pod ochozem však motivují nejen osudy sebevrahů, ale i teoretické obavy o zdraví a život chodců - prostor kolem Bílé věže je frekventovaným místem, kudy denně projdou stovky lidí. Také čtvrtá sebevražda z minulého týdne debatu rozvířila . „Bílá věž splňuje všechny bezpečnostní předpisy. Zatím probíhají jednání o dalších možnostech zabezpečení památky, a to mezi městem, Hradeckou kulturní a vzdělávací společností, architekty, památkáři i psychology,“ tlumočila včera stanovisko hradecké radnice její mluvčí Kateřina Šmídová.

Jednou z variant, která je v této souvislosti takzvaně na stole, je zřejmě i kamera městské policie na ochozu, díky níž by strážníci mohli monitorovat situaci na ochozu prakticky nepřetržitě. „Její umístění není na rozhodnutí Městské policie,“ řekla včera mluvčí Městské policie Hradec Králové Eva Kněžourová s tím, že konečné slovo by v tomto případě mělo město po konzultaci s Policií České republiky.

Bílá věž v Hradci Králové.
KOMENTÁŘ: Sebevražedné hradecké inspirace