Už v neděli se po zimní pauze opět ozve malšovickou arénou hvizd rozhodčího. Do metropole východních Čech přijede lídr tabulky Plzeň.
Pokud chcete v neděli vyrazit na tribuny fandit, možnost máte. Lístky jsou stále k dispozici. „Máme prodáno zhruba čtyřicet procent vstupenek. Hradečáci ale kupují lístky až před zápasem. Čekáme tedy, že náš tým přijde podpořit pět až šest tisíc fanoušků. Necháme se rádi překvapit, kolik jich nakonec bude," prozradil Milan Šedivý, šéf marketingu FC Hradec Králové.
Bez „obchoďáku"
Podoba hradeckého stadionu se ale v budoucnu jistě změní. Definitivní podoba ale jistá zatím není. Jasné je, že vedle stadionu nebude stát obchodní centrum.
Zmizet by měly také valy, na kterých jsou vybudovány tribuny. „Když se stadion stavěl, materiál pro navážku byl vybagrován ze Stříbrného rybníku," potvrdil Šedivý.
Naopak návrh architekta Tomáše Vymetálka pamatuje na Hradečany, kteří si za léta zvykli na „lízátka". Podle jeho slov jim zachování osvětlení doporučili i odborníci.
„V dnešní době se osvětlení hrací plochy řeší ze střech, což vede k menší spotřebě energie i lepšímu výsledku. Hradec Králové a lízátka jsou ale synonymem. Město je jimi známé. Budou se muset ale posunout o dvaatřicet metrů blíže k hrací ploše a opravit. Pak mohou zůstat zachována. Kdyby zůstaly na stejné místě, hrozilo by, že rohy hřiště budou temné," vysvětlil Vymetálek.
Během rekonstrukce by se také nemuseli hradečtí fotbalisté stěhovat. Pracovalo by se totiž na etapy. Nejprve by se musela upravit východní tribuna, aby odpovídala požadavku fotbalové asociace. Pak by stavbaři postavili západní tribunu se zázemím pro hráče, rozhodčí, novináře i VIP. Vzniklo by také parkoviště pro 430 vozidel.
V další fází by vznikly jižní a severní tribuny za brankami a nakonec by šla k zemi východní tribuna a na jejím místě vyrostla nová a tím by se okruh tribun uzavřel.
U Orlice by podle návrhu mělo zůstat nezastavěné místo, které by se mohlo využít jako volnočasový park s dětským hřištěm, horolezeckou stěnou, altánkem či cvičebními prvky.
Před stadionem by vznikl také přírodní amfiteátr pro tři tisíce lidí, který by se mohl využít například při divadelním festivalu.
Méně vozidel
Dobrou zprávou pro malšovické je také fakt, že by se nemusel budovat sjezd z Gočárova okruhu. Provoz by totiž do lokality nebyl tak veliký jako v případě kombinace s obchodním centrem. „Vybudovat by se musel jen odbočovací pruh v Malšovické ulici, aby se netvořily kolony v době zápasů," dodal Vymetálek.
Vše je ale podle vedení města stále v jednání. Vymetálkův návrh je pouze prezentace, jak by mohl stadion vypadat. Město musí nejdříve rozvázat smlouvu s firmou ECE. To by se mělo stát na březnovém zastupitelstvu. Pak teprve může schválit, jak bude dál pokračovat.
Stadion potřebuje brigádníky
Výstavba krajského sportovního střediska v Hradci Králové pokračuje. 10 000 kubíků štěrkopísku je již pokryto 6000 kubíky ornice. 2000 bm trativodek je již zapojeno do hlavního betonovaného kanálu. Celá plocha fotbalového hřiště se připravuje k osetí trávou. A již tu čeká 3000 kusů obrubníků k zasazení na obvodu závodní dráhy, která vyžaduje dovoz 600 kubíků škváry. V dalším se bude budovat obvodní odvodnění a již přijde na řadu budování ochozů a základů pro tribuny.
V měsíci květnu dosáhne počet hodin odpracovaných ve svépomoci asi 2500 až 3000. Je ještě mnoho těch, kteří se jen ptají: „Kdy to bude hotové, kdy se tam bude hrát liga?" Sami však pomoci nepřicházejí. V měsíci květnu se na výstavbě podílela řada kolektivů. Je třeba zvlášť jmenovat: uliční výbor 62 a zejména uliční výbor 60, který již odpracoval na 170 hodin velmi ukázněně, učňovskou školu 2 s jejími 574 hodinami, odborné učiliště ZVÚ, které se účastní rovněž trvale, jedenáctiletou střední školu J. K. Tyla s 871 hodinami, TJ Spartak s 208 hodinami. Z jednotlivců největší počet, a to 30 hodin, věnoval výstavbě soudruh Josef Rytíř.
S velkým pracovním elánem se připojují i děti ze škol.
Brigádnická pomoc má jednu vadu. Je nárazová. Největší počet pracovníků přichází v sobotu odpoledne a tak se i stane, že všichni pracovníci nemají dostatek práce. Zato v neděli dopoledne bývá nedostatek pracovních sil. Chybou je též, že se kolektivy nehlásí předem (telef. číslo 5957 nebo 6117).'
(Článek vyšel v Pochodni na podzim 1959)