Po letech slibů a nenaplněného očekávání nyní už i ti největší pesimisté začínají věřit, že je nový fotbalový stadion v Hradci Králové opravdu na dosah. Další, byť víceméně formální krok, k jeho vzniku udělala hradecká radnice v pondělí 2. srpna, kdy stavebním firmám předala areál stadionu. Hradečtí fotbalisté na něm naposledy trénovali v minulém týdnu.

„Máme tak za sebou překonání dalšího milníku, které nás postupně posouvá vpřed až k vybudování nové multifunkční arény. Věříme, že práce budou postupovat podle harmonogramu a že neexistuje reálná překážka, která by stavbu mohla ohrozit,“ řekl primátor města Alexandr Hrabálek (ODS).

O rekonstrukci stadionu jsme psali zde:

Slavnostní podpis smlouvy o stavbě arény v Malšovicích
OBRAZEM: Podpisem smlouvy začal druhý poločas hradeckého stadionu
Architekt Tomáš Vymetálek
Vymetálek: Od začátku jsem věděl, že lízátka na stadionu musí zůstat

Zhotovitelé nejprve plánují pokračovat s demolicí stadionu, se kterou už před lety začalo někdejší vedení města. Ještě během srpna odstraní dělníci ze stadionu zbylé sedačky, v září pak začnou mizet i samotné tribuny a ikonická lízátka, která jsou dominantou stadionu.

Dobrou zprávou pro hradecké fanoušky je, že o ikonická lízátka, tedy čtyři světelné stožáry nad hrací plochou, nebudou chybět ani na novém stadionu. Po nutných opravách a úpravách by se měla na stadion vrátit. Tentokrát o něco blíž k hrací ploše. „V tuto chvíli předpokládáme, že demontáž lízátek bude provedena v průběhu září. Jejich repase pak bude probíhat v letních měsících příštího roku,“ potvrdila Deníku mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná.

Podobu nového stadionu najdete ve fotogalerii zde:

Podle smlouvy zaplatí město za nový multifunkční stadion pro osm tisíc diváků celkem 568 tisíc korun bez DPH. Hotový by měl být nejdéle v polovině dubna roku 2023. U stadionu vyroste také parkoviště pro celkem 638 osobních automobilů.

„Mimoto budou k dispozici parkovací stání pro autobusy, přenosové televizní vozy a 150 odstavných míst pro jízdní kola,“ uvedla Edita Novotná ze společnosti Strabag.

Hlavní část stavebních prací by podle radnice měla začít na jaře příštího roku. Stavební firmy však plánují menší práce, které lze realizovat dle stávajícího stavebního povolení, zahájit ještě na podzim, případně v zimě tohoto roku. Hlavní část prací však podléhá povolení změny stavby před dokončením. „Od této chvíle už je to pod taktovkou zhotovitele, končí fáze projektování. Dokumentace pro změnu stavby před dokončením je už zpracovaná,“ doplnil investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS).

Stavební firma má dle slov svojí mluvčí se stavbou velkých fotbalových stadionů bohaté zkušenosti. Na Slovensku stavěla Národní fotbalový stadion v Bratislavě pro více než 22 tisíc diváků nebo Fotbalový stadion Antona Malatinského v Trnavě pro 19 200 sedících diváků.