Ve městě, jež leží 140 kilometrů od Kyjeva, se nachází i hotel Gradecky. Události z posledních hodin nenechaly chladným ani vedení Hradce Králové a jeho primátor se snaží domluvit se svým ukrajinským protějškem nejen o současné situaci, ale i o možné pomoci.

„Doufal sem, že takové ráno, do kterého se dnes probudila Evropa, nenastane. Bohužel ruská invaze na Ukrajině sílí a vojska již podle některých médií dorazila do Černigova,“ uvedl primátor Alexandr Hrabálek. Spojení se však zatím nepodařilo navázat.

Obyvatelé Kyjeva se skrývají před ruskými útoky ve stanicích metra
Jak u vás v roce 1968, říká dělník z Panasonicu pocházející z východní Ukrajiny

„Proto jsem odeslal mail a dopis panu starostovi s nabídkou pomoci. Nedokážeme si představit, co v těchto chvílích lidé na Ukrajině prožívají, co vše musí řešit, proto uděláme vše proto, abychom mohli našim partnerům pomoci, jak jen budou potřebovat,“ řekl primátor a dodal, že: „Je potřeba se připravit, proto s odborem majetku dáváme dohromady veškeré objekty a byty v majetku města, které by mohly sloužit k případnému využití. Stejně tak budeme jednat ještě o dalších možnostech pomoci pro obyvatele a občany Ukrajiny.“