Nejen pneumatiky, ale i železobetonové napodobeniny bomb, měděných patron a další věci ze železa nebo barevných kovů zůstaly v lese v Královéhradeckém kraji jako připomínka někdejší vojenské letecké střelnice. Před desetiletími tam vojenští piloti cvičně shazovali napodobeniny bomb. Vyčištění zhruba třicetihektarové plochy by mělo být hotové v nejbližší době.

Zůstalo více než čtyři sta pneumatik

„Zátěž po vojácích jsme se rozhodli zlikvidovat letos v dubnu a nyní práce končí. Původně jsme počítali s tím, že půjde asi o dvě stě kusů pneumatik z letadel i aut, ale nakonec jich bylo více než dvojnásobné množství. Jednalo se zhruba o dvacet tun pneumatik, které jsme odvezli k likvidaci do Lodína," uvedl ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. Dodává, že manipulace s pneumatikami byla těžší, než se čekalo. A to hlavně proto, že byly pospojovány řetězy a dráty do velkých kruhů.

Už dříve se o „úklid" věcí z železa a kovu postarali lidé, kteří odnesený materiál nejspíš zpeněžili ve sběrnách druhotných surovin.

Úklid stojí sto tisíc

Na likvidaci zbylého odpadu spolupracuje magistrát s Městskými lesy. „Náklady na likvidaci pozůstatků bývalé letecké střelnice činí zhruba 100 tisíc korun," uvedl vedoucí magistrátního odboru správy majetku města Ondřej Votroubek.

Veronika Pírková