Bezmála tři desetiletí mrzli břez-hradští dobrovolní hasiči v plechové boudě. Od začátku září mohou však už využívat zázemí moderní zbrojnice.

Stavba, ve které najde své zázemí také březhradská komise místní samosprávy, stála 15,7 milionu korun. Většinu výdajů pokryly dotace z evropského fondu programu IROP. Právě odtud do Březhradu dopu-tovalo takřka 12 milionů korun.

Jedním z prvních, kdo se do nové zbrojnice v rámci slavnostního otevření podíval, byl dlouholetý starosta místních „dobráků“ Josef Pekárek.

„Je to vůbec poprvé, co jsem sem vkročil. Byl jsem pověrčivý a nechtěl jsem tuto akci nikterak zkazit,“ řekl s úsměvem Josef Pekárek a zavzpomínal na doby, kdy se březhradští dobrovolní hasiči tísnili v prostorech staré rezavé plechové boudy.

„Tu jsem koupil, když nás po restituci vyhodili z kamenné budovy. A pak jsme ji s klukama sestavili,“ zavzpomínal na „partyzánštinu“ z počátku devadesátých let minulého století Josef Pekárek.

Hasičská zbrojnice byla postavena jako zcela nový objekt na konci obydlené části Březhradu u výjezdu na Libišany nebo Pohřebačku.

„Za tuto stavbu jsme moc rádi. A třeba přiláká i další nové členy,“ nechal se slyšet velitel jednotky Pavel Oščiatka, který teď doufá, že se v brzké době podaří dotáhnout do konce i projekt, který počítá s vybudováním sportovišť kolem nové zbrojnice.

„Zatím tu máme provizorní hřiště, které jsme si postavili. Ale v budoucnu tu mají být ještě dva kurty a hřiště pro malou kopanou. Nyní se naštěstí dokončila první etapa se zbrojnicí a teď nás čekají jednání ohledně financování hřišť, na která již máme stavební povolení,“ dodal Pavel Oščiatka, který doufá, že nová sportoviště u moderní zbroj-nice vyrostou do dvou let.

Smiřická kaple Zjevení Páně. Ilustrační fotografie.
Ve Smiřicích přibylo parkovacích míst