Poté však zvážněl a vysekl všem poklonu za dobrou reprezentaci strojírenského průmyslu. „Každá firma je jako strom. Aby vyrostl, musí se o něj člověk dobře starat. Bohužel plevel roste rychle, ale nemá žádný užitek. To však není případ této firmy," uvedl Miloš Zeman a hned vzápětí pobavil sál svým sdělením, že: „Podle toho, co mi řeklo vedení, tak průměrný plat je tu sedmadvacet tisíc. Prosím, přihlaste se, kdo tu tolik bere?" Když poté spočítal ruce a zjistil, že se nad hlavy vzneslo osm rukou, dodal: „Průměrný plat je jako oběd boháče s chudákem. Pokud má před sebou boháč celé kuře a chudák prázdný stůl, tak statisticky vzato jsou oba spokojeni a dosyta najedeni, neboť měl každý půlku."

Všichni jsme Gogo

V podniku však nepřišla řeč pouze na výši platu, ale dostalo se i na ožehavější témata: Členství v EU, uprchlickou krizi či omezení kouření. K případnému setrvání v EU prezident Miloš Zeman uvedl, že její výhodou pro Českou republiku je množství dotací, které do republiky putují, ale nevýhodou a jednou z největších slabin EU je její byrokracie, která všem jen zatěžuje život. „Nedávno mi jedna naše europoslankyně sdělila, že se chystají směrnice posuzující kvalitu vosku či rozměry traktorových sedaček. Jsou to někdy bizarní nápady, ale jak jednou řekl Winston Churchill: Demokracie je ten nejhorší způsob vlády, jaký si umím představit. Až na to, že neexistuje žádný lepší."

Tímto výrokem prezident Miloš Zeman narážel i na současnou uprchlickou krizi, kdy podle něj státy EU postupují až příliš demokraticky. „Kdyby bylo na mě, posílal bych všechny uprchlíky do Řecka, které by vybudováním táborů platilo svůj dluh," uvedla hlava státu a dodala, že je zajímavé, že všichni uprchlíci jsou „Syřani". „Připomíná mi to film Čtyři vraždy stačí, drahoušku, zkrátka najednou jsou všichni Gogo," dodal Miloš Zeman, který se nevyhnul ani otázce na jeho pohled ohledně protikuřáckého zákona. „Pokud ke mně na stůl doputuje, podepíši ho. To abych jako kuřák předešel podjatosti. Ale stejně si myslím, že je to blbost."

Od zástupců firmy, potažmo dětí jejich zaměstnanců, poté dostal symbolický klíč  „k bezpečnější vlasti."

Seberte dávky

Ze slévárny putovala hlava státu na setkání s občany na třebechovické náměstí. To bylo před jeho příjezdem zaplněno zhruba z poloviny. Několik lidí na prezidenta republiky dokonce čekalo se zelenými kartami v ruce.

Na náměstí si Miloš Zeman posteskl, že město chce zbořit Hajnišův mlýn. „Kudy chodím, tudy říkám, že si máme vážit kulturního dědictví," uvedl Miloš Zeman a dodal: „Taky jsem zjistil, že tu máte pivovar, ale pivo se v něm nevaří. Místo toho tam bydlí lidé, kterým se nechce pracovat. Já bych to vyřešil tak, že komu se nabízí práce a pracovat nechce, sebral bych mu sociální dávky. A to jsem humanista."

Na památku pak od města dostal vyřezávanou repliku Proboštova betlému. „Snad jste kvůli tomu betlém nerozřezali. A abych nezapomněl, když jsem se vám podepsal do památeční knihy, tak jsem tužku vrátil," řekl na závěr návštěvy prezident.