Regionální operační program Severovýchod, který vyplácí dotace z EU v Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji, chce dát na opravy objektů zdravotnictví, sociálních služeb a škol 464 milionů korun.

Zájemci o dotace budou moci své projekty podávat od 17. října do konce ledna 2012. Výzvu k podání žádostí dnes schválil výbor regionální rady. Informoval o tom Martin Škeřík z úřadu regionální rady, který spravuje dotace EU do všech tří krajů.

Podle ředitele úřadu regionální rady Zdeňka Semoráda poptávka projektů ve výzvách zaměřených na zdravotnictví, sociální věci a školství výrazně převyšovala původní představy rady.

„Proto jsme pro Evropskou komisi v minulosti připravili návrh na dodatečnou alokaci právě pro tuto oblast, který komise schválila,“ uvedl Semorád.

Podle předsedy regionální rady a pardubického hejtmana Radko Martínka by navíc mohly na účet operačního programu Severovýchod přijít další dodatečné peníze z programů, které mají s čerpáním unijních peněz potíže.

„V příštím roce určitě budeme vyhlašovat výzvy na rekonstrukce regionálních silnic a na rozvoj podnikání,“ uvedl Martínek.

Regionální operační program Severovýchod ke konci srpna příjemcům dotací celkem proplatil 328 milionů eur (asi osm miliard korun). Suma tak dosáhla poloviny z 656 milionů eur (téměř 16 miliard korun), které program dostal pro roky 2007 až 2013. Od roku 2007 zatím získalo podporu 519 projektů. Nejvíce jich bylo zaměřeno na rozvoj obcí a měst, a to 191.

Za peníze z ROP Severovýchod například vznikly autobusové nádraží ve Svobodě nad Úpou, dopravní terminál v České Třebové, sportovní centrum v Rychnově, krytý bazén v Litomyšli, společenské centrum v Trutnově či Muzeum barokních soch v Chrudimi.

(čtk, red)