Za to je čekala odměna, díky slunečnému počasí mimořádná podívaná.

„Hele, tamhle je Sněžka, podívej a tady zase Opatovický písák," předháněli se v ukazování na vyhlídkové plošině první turisté, kteří se sem po slavnostním otevření dostali.

Zajímavosti
Rozhledna je vysoká 31 metrů, vyhlídka je ve výšce 27 metrů.
Vede na ni 160 schodů, ve dvanácti a osmnácti metrech jsou odpočívadla.
Stavba stála kolem pěti milionů korun.

„Jde o unikátní trojbokou stavbu ze dřeva a oceli, která je jediná svého druhu v celé republice. Z vyhlídkové plošiny, která je v sedmadvaceti metrech, můžete za dobrého počasí opravdu vidět Krkonoše se Sněžkou nebo Jeseníky. Jen Hradec zakrývají lesy, uvidíte nejvyšší body – vodárnu či katedrálu," řekl Jiří Horák, starosta obce.

Jedna rozhledna tu už stála a místní o novou hodně stáli. A povedlo.

„Zase mám do sbírky kousek  ze slavnostní pásky. Milíř se mi  líbí a z výhledu  nahoře se tají dech," tvrdil Josef Tuček z Turnova, jehož koníčkem jsou právě rozhledny.

„Klub českých turistů Královéhradeckého kraje se už domluvil se značkaři, že k rozhledně vyznačí červenou tvarovou odbočku, aby se k ní lidé snáze dostali, " uvedl předseda klubu Václav Hovorka.   (pov)

Anketa: Jak se vám líbí nová rozhledna?

Eva Rybišarová, 62 let, Hradec Králové – Kluky:
Já sama pocházím z Vysoké a lidé  rozhlednu chtěli. Stavba se do zdejšího prostředí hodí.  Líbí se mi  její lehká konstrukce. Na Milíř jsem kdysi chodívala pálit čarodějnice.

Jan Selix, 63 let, Hradec Králové:
Byl jsem se na ni podívat týden před jejím otevřením. Je to architektonicky pěkná stavba. Na Milíř se hodí. Cestování po rozhlednách je můj koníček, takže mohu porovnat.

Miroslav Jezbera, 66 let, Hradec Králové – Třebeš:
Chtěl jsem se podívat, jak rozhledna vypadá. Delší dobu jsem četl v novinách, že se připravuje. Když jsem zjistil, že bude otevřena,  neváhal jsem. Stavba se mi líbí.

Rostislav Novák, 69 let, Třebíč:
Jezdím po rozhlednách, je to můj velký koníček. Na Milíři jsem už byl a líbí se mi výhled na Hradecko. Určitě o nové rozhledně řeknu i dalším známým.

Dana Lukášková, 61 let, Bystré v Orlických horách:
Stavba se mi líbí. Přivedl mě  sem vztah k lidem, kteří se zasloužili o její zřízení. Už jsem rtu byla v létě s vnoučaty. Přeji obyvatelům Vysoké, aby sem jezdilo hodně turistů.

Eva Ženíšková