Blíží se konec roku a společnosti, které dodávají do domácností vodu, teplo a energie, připravily svým odběratelům první dárek do vánočního času v podobě plánovaného navyšování cen. Jako každý rok se budou zdražovat energie.
„Cena vodného a stočného v Hradci Králové a okolí bude v roce 2012 vyšší o 6,12 procenta,” řekl náměstek ředitele Pavel Loskot ze společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové.
Domácnosti zaplatí s přihlédnutím ke zvýšení sazby DPH za kubík odebrané a vypouštěné vody 9,98 procenta více než v letošním roce. Za vodné včetně DPH zaplatí odběratel 38,26 korun za metr krychlový. Cena stočného vychází na 40,23 korun za metr krychlový.
„Průměrná cena vodného a stočného bude v roce 2012 včetně DPH 78,49 za metr krychlový,” uvedl Loskot. Náklady domácností porostou na všech energetických frontách. „Hlavních důvodů pro navýšení cen vody je několik. Patří mezi ně nové úseky sítí, nové technologie nutné pro splnění požadavků, ke kterým se Česká republika zavázala při vstupu do Evropské unie, s tím související zvýšení spotřeby energií a chemikálií, dále posílení bezpečnosti vodárenského systému, změna poplatků a zvýšení DPH,” přiblížil Loskot.
Za teplo do domácností si lidé také připlatí. Zároveň je nutné přiznat, že společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové poskytuje odběratelům služby za celorepublikově nízké ceny. Firma zvýší ceny o 5,45 procenta. O další 4 procenta cenu zvedne rozhodnutí státu navýšit DPH. Společnost počítá s další obnovou a modernizací teplovodů, kterých se na území krajské metropole nachází 80 kilometrů.
Příští rok hodlá společnost investovat do obnovy vlastní infrastruktury 15 milionů korun. „Preventivní opatření nutná k udržení naší sítě jsou navrhována tak, aby se co nejméně finančně dotkla našich odběratelů, a to zvláště v době plošného zvýšení cen služeb a energií především kvůli DPH. Kalkulace nové ceny už zahrnuje zvýšenou daň i cenu dodavatele tepla z Opatovic, ale i jiné vstupní faktory, jako je elektřina, bez které se distribuce tepla neobejde,“ vysvětluje tvorbu cen Jiří Seidler, ředitel společnosti Tepelné hospodářství.
Od ledna příštího roku si české domácnosti zase malinko utáhnou opasek. Zdražování cen energií je novoročním koloritem a i když obdobný zvyk málokdo kvituje s povděkem, tak lidé zřejmě uvykli a poznali danou nutnost. Co také zbývá? Teplo a vodu potřebuje každá domácnost. Společnosti, které energie dodávají, mají vše argumentačně podloženo a nárůst cen zní většinou logicky. Ale stejně. Málokomu se však chce v době, která hrozí další krizí, platit víc peněz a sahat ještě hlouběji do šrajtofle, jelikož úměry jsou nepřímé. Náklady na provoz domácnosti narůstají, jenže doba nepřeje navyšování mezd. Může být situace jiná? Zřejmě ne. Systém je nějakým způsobem naprogramován, přednastaven a doba reaguje na nejrůznější události. Energie má sice různé podoby a půvaby, ale ne každý ji chce vkládat do bláhových nadějí, že cosi změní, což může být na druhou stranu škoda.