Na představení s velkou parádou si Václav Víška ještě musí chvilku počkat. Hnutí ANO svého hradeckého lídra sice už prozradilo, nicméně stále ještě čeká na oficiální pokyn ze svého ústředí.

„Je to pan Víška, ale výbor nám vzkázal, že s tím ještě máme počkat," řekl poslanec Pavel Plzák na setkání poslanců za ANO s veřejností a sympatizanty.

Víška je specialistou na češtinu
Proděkan pro studijní záležitosti Pedagogické fakulty hradecké univerzity Václav Víška. Čtyřiatřicetiletý akademický pracovník získal v loňských volbách do parlamentu 1293 hlasů. Kandidoval za hnutí
Ano 2011. Od roku 2003 působí na Pedagogické 
fakultě hradecké univerzity. Soustředí se na český jazyk a literaturu. Posluchači rozhlasu ho mohou znát z pořadu Hezky česky, kde se svými kolegy vystupoval.

„Je to tak, ale skutečně nám to ještě musejí posvětit z Prahy," reagoval sám budoucí lídr. Víška je proděkanem pro studijní záležitosti pedagogické fakulty.

Je tak dalším mužem, který na podzim v komunálních volbách bude bojovat o primátorské křeslo krajského města. To, že se chtějí o nejvyšší post na radnici ucházet, potvrdili již současný primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub), jeho náměstek Martin Soukup (ODS), do voleb a čela kandidátek půjde i náměstek Jindřich Vedlich (TOP 09) a náměstkyně Anna Maclová (KDU-ČSL).

Jméno lídra hradecké ČSSD, který by také mohl řádně zamíchat kartami, ještě známé není. „V pondělí se budeme teprve dohadovat na kritériích, podle kterých ho vybereme," řekla Hana Orgoníková, předsedkyně královéhradecké ČSSD.

Nabízí se jméno Jiří Štěpán. Ten v loňských volbách do parlamentu získal z Hradečáků nejvíce hlasů, a to 3722. Stal se tak největším skokanem – ze 17. na 3. místo. „Neříkám ano, ani ne," nevyloučila tuto možnost Hana Orgoníková. Jiří Štěpán je čtyřiatřicetiletý vysokoškolský pedagog. Působí jako proděkan na hradecké univerzitě.

Svého lídra ještě neoznámili komunisté, Změna pro Hradec a Volba pro město.