Revoluci do způsobu informování cestujících hradecké městské hromadné dopravy o příjezdu autobusů a trolejbusů do jednotlivých zastávek přinese novinka, kterou nyní dopravce testuje.

Se zkušební elektronickou tabulí se cestující zatím mohou setkat v zastávce u Adalbertina. Znázorňuje číslo linky, cílovou stanici a minuty, skutečně zbývající do příjezdu autobusu nebo trolejbusu. „Řadu označníků zastávek jsme před lety vybavili digitálním časem o odjezdech časově nejbližších spojů, ale na nich je znázorněn čas odjezdu podle jízdního řádu. Pokud však na trase dojde k nějakým nesrovnalostem, tak se to cestující nedozví. Toto nové informační zařízení ukazuje skutečný čas odjezdu,“ řekl ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové (DP) Miloslav Kulich. Vysvětlil, že testované zařízení vychází z informací družice, která neustále „vidí“ pohyb vozidel městské hromadné dopravy na trase a vyhodnocuje jejich pravděpodobný příjezd do zastávky.

Systém funguje spolehlivě

Dopravní podnik počítá s tím, že testování nového zařízení potrvá ještě asi měsíc. „Systém zatím funguje spolehlivě. Myslím, že to bude veřejností kvitováno s povděkem. Pomůže to i lidem, kteří přijdou na zastávku v hraniční době a nevědí, zda jejich spoj už jel nebo ne,“ domnívá se vedoucí střediska městské hromadné dopravy DP Leo Sedláček.

Královéhradecký dopravní podnik hodlá nový informační systém rozšířit do většího počtu frekventovaných zastávek, kde se nové digitální informační tabule stanou součástí staničních sloupků. Nahradí dosud používané digitální tabule s odjezdy seřazenými podle jízdního řádu. Papírové jízdní řády na zastávkách pochopitelně zůstanou. „Teď jednáme s dodavatelem o lhůtě dodávek. Předpokládám, že do konce března příštího roku by nový systém měl fungovat na šesti místech,“ přiblížil představy Miloslav Kulich.

Nové informační tabule by se měly objevit na obou stranách zastávek Adalbertinum a Magistrát města. Ve směru do centra navíc v zastávkách OD Tesco a Centrál.