Ještě nedávno naprosto nepředstavitelnou hranici tisíce nově nakažených za den překonal ve středu hradecký kraj podle dat hygieniků. Za 24 hodin vzrostl počet nakažených z 3997 na rovných 5 tisíc. Za jeden den tak přibylo přes 20 procent nakažených od začátku pandemie. Tisíc lidí se v kraji nakazilo v součtu od března do poloviny září, stejný počet teď přibylo za jediný den.

Od začátku týdne přibylo v kraji zhruba 1700 nakažených. Za stejné tři dny na covid-19 zemřelo už 19 lidí. Do pondělí si přitom epidemie od svého začátku vyžádala 14 životů. Za tři dny tak zemřelo v hradeckém kraji v souvislosti s koronavirem více lidí než za posledních sedm měsíců.

Stejně jako v úterý si i ve středu nemoc vyžádala čtyři oběti na Náchodsku a tři na Hradecku. Celkem už v kraji zemřelo 33 lidí.

Vůbec poprvé od března je situace v Královéhradeckém kraji horší, než u sousedního Pardubického kraje. A to jak v celkovém počtu případů, tak i v počtu případů aktivních. Vůbec nejméně nakažených hlásí kraj Karlovarský. Zhruba stejný počet aktuálně nemocných jako hradecký region je na Liberecko. V porovnání se všemi ostatními kraji je na tom Královéhradecko stále lépe.

Aktuálně je v hradeckém kraji nemocných 2630 lidí. Po delší době už není nejvíce zasaženým okresem Náchod. Na prvním místě v počtu aktivních případů ho vystřídal okres Hradec Králové, kde výsledky potvrdily během středy nákazu u 459 lidí. Aktuálně je na Hradecku nemocných 857 lidí. Podle statistik krajských hygieniků pak následuje Náchodsko s 815 aktivními případy, Trutnovsko s 450 nemocnými a Rychnovsko s 319 aktuálně nakaženými. Nejméně zasaženým okresem zůstává Jičínsko se 189 nemocnými.

Kvůli zvyšujícímu se počtu hospitalizovaných pacientů hovořil ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO) o potřebě začít vytvářet lůžka i mimo nemocniční síť. Například v Praze má už o víkendu začít vyrůstat polní nemocnice v areálu výstaviště Letňany. V Královéhradeckém kraji se ale zatím nic takového neplánuje. „Zatím nemáme ze strany státu vzneseny požadavky, že máme začít připravovat polní nemocnici. Pokud by k tomu došlo, máme v majetku několik vhodných objektů, které bychom mohli využít, ale nemáme vybavení ani personál,“ řekl Deníku hejtman Jiří Štěpán.

Dva hotely v Hradci Králové a jeden v Náchodě vytipoval kraj pro osoby, které se po hospitalizaci v nemocnici nemohou vrátit domů. Půjde například o případy, kdy členům jejich domácnosti byla mezitím nařízena karanténa.