Okresní státní zastupitelství v Hradci Králové podalo k soudu obžalobu na někdejšího náměstka primátora Josefa Malíře (Volba pro město) v souvislosti s kontraktem se společností ABD Invest na pronájem a opravu zimního stadionu.

Malíř byl náměstkem primátora Otakara Divíška, předchůdce Zdeňka Finka.

Obžaloba se týká dvou dodatků smluv s firmou. Jazykem právníků se dopustil  trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku ve stadiu pokusu. Městu údajně mohla ve dvou případech vzniknout škoda zhruba 10 a 16 milionů korun.

„Obžaloba byla podána minulý týden, soud by měl do šesti týdnů nařídit hlavní líčení," řekl pro ČTK Jiří Chaloupka, státní zástupce .

Pokud se Malířovi prokáže vina, hrozí mu dva až osm let vězení. „Já obžalobu stále nemám v ruce, nicméně mi to celé připadá naprosto absurdní. Budeme se hájit a jsem přesvědčen, že musíme obstát," řekl Malíř, který zároveň odmítl posudek stanovující výši možné škody. Namítá také, že oba dodatky schválili zastupitelé a prošly úřední kontrolou města. „Nevidím nic, co bych měl porušit," dodal.

„V případě obžaloby po takovém kolektivním rozhodnutí by soud měl jasně prokázat osobní obohacení obžalovaného," míní primátor Zdeněk Fink, za jehož vedení radnice vypověděla ABD smlouvu.

Město kontrakt s ABD Invest uzavřelo v roce 2006 a měl trvat do roku 2022. Projekt počítal s tím, že firma jako nájemce promění stadion v moderní arénu bez toho, že by město muselo naráz investovat stamiliony korun.

Rekonstrukci mělo město firmě splácet roční částkou 25 milionů korun a dále mělo ročně platit 12 milionů korun na provoz. Celkem měla firma dostat 610 milionů.

Na jaře 2011 radnice začala tvrdit, že kontrakt je pro město nevýhodný. V roce 2012 město oznámilo, že při vzniku smlouvy byl obejit zákon o veřejných zakázkách, a smlouva je tedy neplatná.

Kontrakt město vypovědělo. Soudy daly radnici za pravdu a smlouvu loni v srpnu označily za neplatnou.

Hradec Králové převzal stadion od firmy loni v prosinci. Radnice s firmou vede další soudní spory.

Na stadionu hraje zápasy a má zázemí extraligový klub Mountfield HK, v němž po polovině akcií mají město Hradec Králové a firma Mountfield.