Vedení města zdražení vysvětluje inflací, opozice ho naopak kritizuje jako necitlivé. Dosud se v Hradci Králové platilo 600 korun za osobu a rok.

„Tento poplatek se naposledy navyšoval před čtyřmi lety, do toho nárůstu se propsala především nasčítaná inflace za poslední čtyři roky,“ hájí rozhodnutí vedení města primátorka Pavlína Springerová (HDK).

Dnes město doplácí na likvidaci odpadů 35 milionů korun. „To je částka zhruba o 10 milionů vyšší než před čtyřmi lety a rozhodně to neznamená, že na odpady nic doplácet nebudeme, že vše vybereme od poplatníků. Nadále bude město doplácet přibližně 20 milionů ročně,“ dodala Pavlína Springerová.

Při posledním zdražení se poplatek zvedl o 100 korun na současných 600 korun.

Technické služby v Hradci Králové vysadí přes 500 stromů, převážně se bude jednat o stromy listnaté.
Místo pařezů zase stromy. V Hradci Králové přibude přes pět set nových dřevin

Nadále bude platit sleva pro děti do 14 let a seniory nad 70 let. Ti platí polovinu. Čtyřčlenná rodina s dvěma dětmi tak zaplatí od příštího roku 2400 korun, tedy o 600 víc než dosud. Zdražení schválila jednohlasně rada města a příští týden ho má potvrdit zastupitelstvo.

„S navýšením na 800 Kč nemůžeme souhlasit, jde o navýšení o 33 procent oproti stávajícímu stavu. Jedná se sice o obdobnou částku, jaká se vybírá v Olomouci nebo Jihlavě, v sousedních Pardubicích se ale platí 650 korun,“ připomíná opoziční zastupitel za hnutí Rozvíjíme Hradec Jan Holásek.

Podle něj by zdražování mělo být postupné: „A to zejména za situace, kdy chce primátorka utratit nesmyslné milionové částky za kancelář pro sebe a svého náměstka, videomapping bez soutěže nebo pětimilionovou odměnu pro zprostředkovatele prodeje fotbalového klubu bez ohledu na to, jestli se klub prodá nebo ne.“

Na kole Hradcem Králové.
Městem na kole: Mezi nejlepšími městy pro cyklisty je Hradec Králové

Proti zdražení se chystá hlasovat i nejsilnější opoziční zastupitelský klub hnutí ANO. „Nikdo s námi o té věci nediskutoval, což považujeme za poměrně nešťastný projev současné vládnoucí koalice na městě, i z toho důvodu navýšení nepodporujeme. Myslíme si, že město by mělo hledat rezervy jinde,“ myslí si místopředseda zastupitelského klubu ANO Denis Doksanský.

Pavlína Springerová naopak připomíná, že poplatek za odpady bude obdobný, jako třeba v Liberci, nebo Olomouci. „Konkrétní částku jsme s opozicí nepředjednávali. Myslím si, že je to částka, která je vyargumentovatelná právě inflací a těmi rostoucími náklady,“ odpovídá na výtky opozice Pavlína Sprigerová.

Horní hranice poplatku za odpady je ze zákona 1200 korun. „Jsme 400 korun pod ní. Zároveň je tam nějaká sociální citlivost v podobě slev pro děti a seniory. Za dvě koruny a 20 haléřů denně tady funguje velmi funkční a kvalitní systém likvidace odpadů. Ta služba je perfektní, neumím si představit, že bychom ji dotovali neomezeně dlouho,“ dodává náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP 09).

O zdražení poplatku bude zastupitelstvo hlasovat v příštím týdnu.