Jiřina Šiklová před několika dny oslavila kulaté narozeniny s osmičkou na začátku, vysoký věk by jí ale hádal málokdo. Životní energie má tato drobná žena na rozdávání. Přesvědčit se o tom mohli i návštěvníci besedy o krizi a rozpadu rodiny, která v závěru minulého týdne proběhla na festivalu sociálních služeb Poznejme se navzájem.

Nezávislost ženy

„Dnes mluvíme o krizi rodiny, či o jejím rozpadu. To souvisí s tím, že dříve byla vzájemná závislost muže na ženu a dnes už to tak není," začala svou přednášku v aule hradecké univerzity Šiklová. Vše podle ní začíná už v době pravěku. Tehdy se ještě nedá rozlišit, kdo má rozhodující roli v dělbě práce –  muž i žena zastávají stejně důležitou pozici. „Teprve v 19. století, když se opravdu práce diferencovala – muž pracuje například jako řemeslník, žena je v domácnosti, vaří, stará se a uklízí –  tak se mění i vztahy," tvrdí socioložka.

Jiřina Šiklová
Známá česká socioložka a publicistka se narodila v roce 1935 v Praze. Má za sebou velmi bohatý život: působila v KSČ, kterou v roce 1969 opustila, podepsala manifest Dva tisíce slov a po vyhození z univerzity pracovala jako uklízečka. Je signatářkou Charty 77, v 80. letech byla vězněna za pašování nepovolené literatury. Po revoluci založila Katedry sociální práce na Univerzitě Karlově, kterou také dlouhá léta vedla.

Dvě kariéry

Zástupkyně něžného pohlaví jsou v té době závislé na svém muži a na penězích, které domů přinese. Jenže žena si postupem času začíná říkat, že by měla získávat vlastní kvalifikaci, aby nebyla tak závislá na manželovi. Vznikají proto vzdělávací spolky pro ženy, různá hnutí a nastupuje emancipace. „Do společnosti se to promítlo tak, že dnes ženy považují za normální, že budou pracovat a najednou mluvíme o dvoukariérových manželstvích."

Manželství krachují

A právě to je podle socioložky kámen úrazu a hlavní důvod, proč se tolik manželství rozpadá. „Ženy dnes stojí na vlastních nohou a budují si svou kariéru. Jsou samostatné, protože manželství je pro ně dosti nejistý podnik. Vždyť  60 procent z nich se rozpadá. Nezávislý na partnerovi se snaží být i muž. Oba dva tak od sebe můžou kdykoliv jednoduše odejít. A to je zřejmě příčinou častějších rozpadů vztahů," míní vitální publicistka.

A jaká je podle ní vize do budoucna? Nepříliš růžová. Kvůli tomu, že se řada žen dnes věnuje vzdělání, zakládání rodiny se stále posouvá a s tím i plození dětí. Na mateřství není čas a více dětí v rodina tak začíná být spíše výjimkou. Důsledek je jasný: vymírání Evropy.