Okresní soud v Pardubicích dospěl ve středu k vynesení verdiktu v případu, v němž rozebíral počínání podnikatele Luďka Zahradníka. Ten se měl podle obžaloby coby jednatel společnosti Skládka Elzet dopustit trestného činu tím, že nechala zavážet jezírko, které vzniklo v bývalé cihelně Blato u Mikulovic. Jenomže tato lokalita byla osídlena několika chráněnými živočišnými druhy.

Luděk Zahradník přitom nikdy nezískal platnou výjimku z ochrany, v zavážení jezírka sutí, ale stále pokračoval, a dnes je z větší části zaniklé. Soudce Jan Šlosar potvrdil vinu podnikatele, ale zároveň mu neuložil žádný trest. Důvod? Dostatečným trestem měl být pro Luďka Zahradníka již samotný soudní proces.

Na případ upozornili před čtyřmi lety někteří obyvatelé Mikulovic, jimž poskytlo právní pomoc ekologické sdružení Arnika a zpracovalo trestní oznámení. Žalobu na podnikatele Luďka Zahradníka pak podal stát. V rámci České republiky šlo zřejmě o první kauzu, v níž byl souzen podnikatel za zničení biotopu chráněných živočichů, Luďkovi Zahradníkovi přitom hrozil až trest odnětí svobody ve výši tří let či zákaz činnosti. Okresní soud uznal jeho vinu, ale nepotrestal. Rozhodnutí přijde občanům Mikulovic, kteří se o záchranu jezírka zasazovali, i sdružení Arnika, jako podivné.

„Odsouzení pana Zahradníka jsme očekávali,“ uvedl právník Centra na podporu občanů sdružení Arnika Lukáš Matějka. „To, že nepadnul trest, ale nechápeme. Vždyť podnikání společností pana Zahradníka vedlo k úplnému vyhubení čolka velkého, rosničky zelené, břehule říční a k ovlivnění života mnoha dalších živočišných druhů v dané lokalitě.“

Středeční verdikt Okresního soudu v Pardubicích ale není konečný, Luděk Zahradník se na místě proti němu odvolal a spor o zavezené jezírko se přesune k vyšší instanci. Tam se bude opět rozebírat i role státu a sousedního majitele pozemku, na něž Luděk Zahradník svádí vinu. (pd)