A které úseky se dočkají opravy? Jedná se o části mezi Pražským mostem a Gymnáziem J. K. Tyla na pravém břehu, úsek mezi Tyršovým mostem a Novákovými garážemi též na pravém břehu a  zábradlí mezi Pražským a Tyršovým mostem na levém břehu.

Nelze jej rozebrat

Restaurátoři, kteří vyhrají ve výběrovém řízení, musí dodržet přísně stanovené postupy. Několik sloupků je potřeba doplnit či vyměnit poškozené části. „Dodavatel prací bude muset umět opravit poškozené součásti litinových výplní a jejich nátěry přímo na místě. Před sto lety toto zábradlí bylo poskládáno z dílů, které bohužel vlivem koroze již od sebe nelze oddělit a zábradlí demontovat. Proto i pískování starých nátěrů a rzi bude prováděno na místě," uvedl Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče magistrátu města.

Na neutěšený stav zábradlí upozorňovali sami občané. „V loňském roce byla veřejnosti otevřena i nedaleká náplavka, čímž se tento prostor stal místem pro střetávání lidí či pro procházky. Rekonstrukce dodá lokalitě důstojný celkový vzhled," upřesnil důvod rekonstrukce Jindřich Vedlich, náměstek hradeckého primátora pro rozvoj města.

Dodal, že se nejedná o poslední obnovované úseky, další budou na řadě postupně.