Nepřeberné množství tematických programů a her čeká na děti také v hradeckých městských lesích: „Lesní pedagogové po celé republice plánují mnoho akcí, ani my nezůstáváme pozadu. Programy s tématikou ochrany lesa pro děti z mateřských i základních škol budou probíhat po celý květen," slibuje Aneta Ježková z hradeckých městských lesů.

Děti baví hra na oplocenku

V květnu takových programů chystají devět, teoretické principy lesnické práce dětem v hradeckých lesích přibližují hravou formou: „Největší škody v lesích působí silný vítr. O tom jsme se také přesvědčili v roce 2012, kdy naše lesy postihla velká větrná kalamita. S dětmi tak například hrajeme hru, která sílu větru demonstruje. Děti se rozdělí do dvou skupin, jedna představuje sílu větru, druhá sílu kořenového systému stromu. Pak se obě skupiny přetahují lanem. Když jedna ze skupinek vyhraje, popovídáme si o tom, co to pro strom znamená," prozrazuje detaily lesní výuky Aneta Ježková. Velmi populární je podle ní také hra na oplocenku, kdy děti stojí v kroužku a drží se za ruce – tím vytvářejí plot neboli oplocenku, která chrání sazenice proti okusu zvěří. Zvíře představuje vždy jedno nebo více dětí a snaží se dostat dovnitř na stromečky. „Přitom se děti naučí, že chránit stromky je skutečně potřeba. Vysvětlíme si, co se stane, když je stromek okousán a proč je to problém," dodává Aneta Ježková.

Týden lesů uzavře tvůrce večerníčků
Součástí Týdne lesů je i filmový festival, konkrétně v Hradci bude Les Fest ve čtvrtek hostit kino Bio Central: „Připraveny jsou dva programové bloky – první začne  v 10 hodin a je zaměřen na žáky druhého stupně základních škol. Druhý pro veřejnost, střední a vysoké školy bude slavnostně zahájen v jednu hodinu odpoledne," potvrdila Ilona Dvořáková z pořádajících Lesů ČR. Součástí programu bude rovněž beseda s oblíbeným tvůrcem večerníčků o vydrách, medvědech či vlcích – Václavem Chaloupkem. „V rámci programu mohou diváci shlédnout i unikátní avatarovskou instalaci v předsálí kina nazvanou UV les a živé opeřené dravce  – raroha a výra," láká Dvořáková.