Královéhradečtí záchranáři se připojí k záchrance hlavního města a budou se podílet na výcviku svých asijských kolegů. Především půjde o výcvik leteckých záchranářů a nácvik koordinačních činností. „Čínská strana projevila zájem, my jsme souhlasili,“ uvedl ředitel ZZS KHK Jiří Mašek. Dodal, že královéhradecká záchranka pracuje na špičkové úrovni.

„Zájmu si vážíme a jsme za to rádi,“ řekl Mašek s dodatkem, že královéhradecký kraj je skvělým příkladem spolupráce mezi záchrankou na zemi i ve vzduchu a státními i krajskými nemocnicemi.

Ředitel ZZS pevně věří, že hradecká záchranka má kolegům z Tianjinu co nabídnout.

Účastní se také leteckých zásahů

Kdy přesně se delegace z více než desetimilionové asijské metropole Tianjin do krajského města vydá, se zatím neví. Jde prý spíše o otázku měsíců.

„Nedokáži říci přesně, jestli to bude do konce tohoto roku či až v tom dalším,“ uvedl Mašek s dodatkem, že zatím má plánovaná spolupráce, při které budou čeští záchranáři předávat zkušenosti svým čínským kolegům, jen hrubé obrysy a přesné detaily vzejdou až z koordinační schůzky, která se uskuteční v Praze.

Čínští lékaři a záchranáři se mají od svých hradeckých kolegů učit fungování letecké záchranné služby a čeká na ně mimo jiné i příprava a výuka resuscitace při mimořádných událostech. Během krátké praxe se čínská výprava pravděpodobně zúčastní i některých leteckých zásahů.

„Naši záchranáři a doktoři jsou velmi dobře vycvičeni. To byl asi důvod, proč jsme byly čínskou stranou osloveni,“ uzavřel Mašek s tím, že celý projekt je ještě v dohledné době potřeba konkrétně doladit.

Spolupráce Hradce a Prahy

První vlaštovkou spolupráce s čínskými záchranáři byl projekt výcviku, ve kterém si „podala ruce“ pražská záchranka s čínská metropole Šanghaj. V dohledné době budou pražští odborníci předávat své zkušenosti i kolegům z Pekingu. Královéhradečtí záchranáři se k projektu připojí prostřednictvím spolupráce s jedním z největších čínských přístavních měst Tianjinem.

Do Česka by mělo dorazit 30 čínských záchranářů, o které se obě česká města podělí. Finanční náklady na pobyt a výcvik čínských specialistů v Praze a Hradci Králové má uhradit jedna finanční společnost.

Mezinárodní spolupráci celkově vítá i šéf rezortu zdravotnictví. „Číňané si nemohli vybrat lepšího partnera než Českou republiku, jejíž záchranáři pomáhají lidem v nouzi již sto šedesát let a v případě „vrtulníků“ je to více než třicet let,“ uvedl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.