Stovky lidí zaměstná národní výcvikové centrum integrovaného záchranného systému, které hodlá na hradeckém letišti ve Věkoších vybudovat ministerstvo vnitra.

„Samotné centrum bude mít až sto padesát zaměstnanců. Ze zkušeností v zahraničí víme, že se na něj nabalí dalších zhruba pět set pracovních příležitostí. Ti lidé na školeních budou chtít jíst, bavit se, někdo jim musí třeba prát a podobně. A to nepočítám místní firmy, které chceme využít při stavbě,“ uvedl Pavel Dekret z Hasičského záchranného sboru České republiky.

Budování areálu o rozloze 40 hektarů by mělo začít na jaře 2010 a skončit v září 2013. Náklady se vyšplhají na 74 milionů eur. Pětaosmdesát procent by měla zaplatit Evropská unie, stát uhradí „pouze“ 11,1 milionu eur.

„O tom, jestli dotaci skutečně dostaneme, bude Evropská komise rozhodovat za rok na podzim. Průběžně s nimi projekt konzultujeme, takže by neměl být problém. Pro případ, že by se něco zdrželo, vytvořilo ministerstvo financí fond, který bychom použili na výstavbu, než dorazí peníze. Jsme jednou z posledních zemí Unie, která centrum ještě nemá,“ řekl Pavel Dekret.

V centru s kapacitou až 700 míst nebudou chybět učebny a laboratoře pro chemiky, ubytovací kapacity, konferenční sály i sportoviště. Na 19 hektarech určených pro výcvik bude třeba část železnice či dálnice s tunelem, maketa domku a obchodního centra, trosky objektů, změť potrubí, studny, lezecký trenažer nebo škola smyku.

Pozemky a budovy na letišti dostane stát od radnice téměř zadarmo. „Zaplatí jen náklady za převod. My jsme je od armády také dostali zadarmo. Bylo by vrcholně nemravné to teď prodávat. Centrum zajistí práci pro stovky lidí na desítky let dopředu, což je pro nás nejdůležitější,“ řekl hradecký primátor Otakar Divíšek.