Oproti dřívější spolupráci zdravotníků s policejními letci zavedla privátní společnost Delta System Air (DSA) jednu zásadní změnu. Posádku už tvoří jen záchranář a pilot. V minulosti létal do terénu i navigátor.

Senátor a bývalý krajský radní zodpovědný za zdravotnictví Vladimír Dryml proti tomuto kroku namítal, že policejní záchranářské vrtulníky létají, na rozdíl od těch soukromých, spolehlivě i za zhoršených povětrnostních podmínek.

„Nestal se jediný případ, kdy by dřívější provozovatel vrtulníku letěl, a my ne. Máme naopak více nočních letů, než bylo předtím,“ odmítl toto nařčení místopředseda představenstva DSA Daniel Tuček.

Jeho slova potvrzuje i hlavní lékař hradecké záchranky Jiří Mašek. „Létáme stále ve stejném rozsahu, se stejnou letovou dobou a ke stejným případům,“ uvedl.

Změnu nepocítili ani na emergency Fakultní nemocnice v Hradci, kam helikoptéry pacienty dopravují. „Vše je stejné, snad jen kromě jiné barvy vrtulníku,“ dodal tamní vedoucí lékař Jaromír Kočí.

Profesionální navigátory jen nahradili letečtí záchranáři. Naopak piloti prošli lékařským výcvikem, aby byli schopni při záchraně života pomoci. To je podle Daniela Tučka běžné na mnoha místech republiky i v zahraničí­.

Dále čtěte o novém provozovateli záchranné služby:
Policejní záchranářský vrtulník v Hradci končí, dostal padáka
O spolupráci hasičů a záchranářů čtěte:
Hasiči už mohou létat na strojích DSA

LENKA KAŠPAROVÁ