Podle zdravotnického náměstka ředitele záchranky Jiřího Maška záchranná služba Královéhradeckého kraje je první v republice, která nový navigační satelitní systém využívá.

Posádky sanitek už nebloudí

„Všechna naše vozidla jsou už delší dobu na krajském operačním středisku sledována pomocí satelitu. Takže je dokonalý přehled o jejich pohybu a k případu může být hned vyslána nejbližší posádka,“ uvedl Jiří Mašek. Řekl, že úplnou novinkou je však nyní satelitní navigace, která dokáže navést sanitky přímo k danému domu, kde pacient potřebuje pomoc.

Provozně technický náměstek krajské záchranné služby Luboš Kelbel dodal, že software tohoto navigačního systému má dokonalé mapy s naprostými detaily ulic a čísly jednotlivých domů v celém kraji. Příkaz k jízdě vydává operační středisko přímo do navigace vozidla, kde se zobrasí trasa výjezdu a řidiče navádí i hlasově. „S novým satelitním navigačním systémem, na který nám Královéhradecký kraj přispěl částkou 918 tisíc korun, jsme spokojeni. Do konce listopadu bude systém instalován do ostatních výjezdových sanitních vozů,“ upřesnil Kelbel.

Zdůraznil také, že o včasném zásahu záchranky rozhoduje i kvalitní technické zázemí. Krajská záchranná služba má proto speciální technické pracoviště pro servis i opravy vozidel a přístrojů. „Zajišťujeme veškerou technickou přípravu, aby sanitky mohly hned vyjet,“ řekl automechanik Radek Romportl. Už 14 dní má záchranka i svůj nový pneuservis. „Při výměně pneumatik tak nyní u všech vozidel ušetříme ročně více než 48 tisíc korun,“ doplnil Kelbel.