Dva plavce se už nepodařilo oživit„Bohužel dva plavce se už nepodařilo přivést k životu. “Jednoho tonoucího, který se topil na jednom z písníků na Pardubicku, se nám spolu s místní pozemní posádkou podařilo zresuscitovat a vrtulníkem byl okamžitě transportovat na specializované lékařské pracoviště,“ uvedl hlavní lékař krajské záchranné služby Jiří Mašek.

K podobným zásahům převážně létá posádka vrtulníku letecké záchranné služby a současně vyjíždí sanitka. Pokud k tonutí dojde ve studené vodě nebo dokonce v zimě, je podle Maška šance na záchranu mnohem větší.

„Chladná voda totiž zpomalí metabolické pochody postiženého a daří se nám ho pak zresuscitovat i po delší době pobytu pod vodou. Většinou jde o dětské pacienty. U všech resuscitací je důležité, aby se volající řídil pokyny operátora a poskytl kvalitní první pomoc až do příjezdu záchranné služby.“

Podle lékaře se téměř vždy jedná o prosté tonutí, vzácnější jsou případy spojené s úrazem páteře nebo hlavy. „Potom jde o nejzávažnější případy, takzvaných skokanů, kdy plavec skáče do vody a přitom neví, jaká je tam hloubka. V případě, že skočí na mělčinu nebo narazí hlavou do překážky skryté pod vodou, dochází k vážnému poranění páteře a míchy. Takový člověk, pokud se nám ho podaří oživit, zůstane většinou bohužel celoživotně upoután na invalidním vozíku,“ řekl Mašek.

Zdůraznil, že u případů utonutí je velmi důležitá včasná první laická pomoc a rozhodnost svědků příhody.
Podle vedoucího lékaře letecké záchranné služby Anatolije Truhláře je v případech tonutí důležité neztrácet hlavu a snažit se co nejvíc zachránit poskytnutím kvalifikované první pomoci.

„To znamená například uvolnit dýchací cesty, poskytnout umělé dýchání, potom zahájit srdeční masáž pravidelným stlačováním hrudníku. Pokud je podezření na úraz páteře, musí se s postiženým manipulovat opatrně. Vždy je třeba ihned zavolat linku 155,“ řekl Truhlář.

I zázraky se čas od času stávají


Doktor Truhlář uvádí, že jsou tři skupiny tonoucích – velmi malé děti, které upadnou do bazénu, dospívající mládež skákající do vody a dospělí, u kterých bývá častou příčinou tonutí alkohol. Před dvěma lety došlo téměř k zázraku. Záchranka společně se svědky nehody zachránila na koupališti v Lodíně tonoucí dítě. Čtyřletý chlapec spadl do vody, topil se a pod hladinou byl nejméně pět minut.

Na koupališti v té době bylo hodně lidí, a rodiče nemohli chlapce najít. Hoch měl štěstí, že mu byla na místě včas a odborně poskytnuta laická resuscitace za účasti porady po telefonu dispečerkou záchranky.

„Přijela sanitka a naše posádka přiletěla vrtulníkem. Pokračovali jsme v další resuscitaci. Chlapec pak byl hospitalizován na dětské klinice fakultní nemocnice. Vše dopadlo perfektně, bez jakýchkoliv komplikací a následků. Po krátké léčbě a sledování byl v pořádku propuštěn domů,“ vysvětluje doktor Truhlář. Dodal, že za čtyři roky u letecké záchranky zasahoval asi u deseti případů tonutí.

„Vrtulníkem býváme u podobných případů asi šestkrát až desetkrát ročně, další řeší i posádky pozemní záchranky,“ upřesnil.
Dvouletého hocha našel bratr pozdě


Jsou však i smutné případy, kde přes veškerou snahu a úsilí záchranářů se pacienta nepodaří oživit.

Takovou zkušešenost má doktor Dalibor Stoszek, vedoucí střediska Hořice. „Došlo k tomu loni. V jedné malé vesnici u Dvora Králové spadl dvaapůlletý chlapec do požární nádrže a až po patnácti minutách ho našel bratr. Malý hoch byl zřejmě dlouho pod vodou a první oživovací pokusy začaly asi po deseti minutách po vytažení z vody. Bohužel to nedopadlo dobře,“ vypráví lékař.

Hlavní lékař hradecké krajské záchranky Jiří Mašek připomíná dva případy uplynulých dnů. Na jednom z písníků na Hradecku se topil 37letý muž, kterého se už nepodařilo oživit.


Podobně dopadl 15letý chlapec na rybníku na Přeloučsku. Zřejmě skákal do vody, poranil si hlavu a páteř a utonul. Snaha záchranářů už byla marná.