Z procházky přes most se v jediném okamžiku stal boj o život pětiletého chlapce. Elena Brabcová a Michal Vitásek a Michael Bartoš se ve čtvrtek 12. srpna stali hrdiny Pardubic.

Co začalo doslova jako horor, skončilo koncem, za který by se nemusela stydět ani pohádka. Pětiletý Ondra se při projížďce parkem skutálel i s kolem do rozvodněné řeky Chrudimky. Díky řetězci šťastných náhod se na místě sešli lidé, kteří dokázali pomoci. V pondělí a v úterý jejich čin ocenili představitelé pardubického magistrátu i krajského úřadu.

„Jsem velmi rád, že mezi námi žijí hrdinové, jako jste vy. Sice říkáte, že je to samozřejmé, ale ze zkušenosti víme, že tomu tak bohužel není, že se velmi často setkáváme s lhostejností a nevšímavostí lidí,“ poděkoval mladým zachráncům primátor Pardubic Jaroslav Deml.

„Je obdivuhodné, jakou schopnost správně zareagovat jste projevili a chtěl bych vám za to poděkovat. Hovořil jsem i s otcem malého Ondry, který je skutečně nesmírně vděčný za vaši pohotovost a odvahu,“ konstatoval hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Oba mladí zachránci i nadále zůstávají skromní. „Lidé nám říkali, jak to bylo úžasné, ale tohle by přece měl udělat automaticky úplně každý. Necítíme to jako výjimečnou věc, ale jako samozřejmost,“ uvedla Elena Brabcová.

Slavnostních setkání se kvůli pracovním povinnostem nemohl zúčastnit anesteziolog královéhradecké fakultní nemocnice Michael Bartoš. Ani jeho ale poděkování nemine.

„Chystám se jej ve čtvrtek osobně navštívit a i jemu poděkovat za jeho úsilí,“ přislíbil hejtman Martínek.

Ještě jednou díky! Vzkazuje Ondrův tatínek

Chtěl bych touto cestou ještě jednou poděkovat všem třem zachráncům našeho Ondry. Jen díky nim a perfektní práci Zachranářů, PČR, HZS a v neposlední řadě lékařů z JIRP (dětské kliniky) FN Hradec Králové, je dnes Ondra s námi doma a v pořádku. Je vidět, že když se skutečně něco stane, záchranné složky fungují bezchybně. Kéž by bylo více takových lidí jako Michal, Elena a MuDr. Bartoš. Ještě jednou dík!" vzkázal do diskuze své poděkování otec malého Ondry Libor Povokonský.

DNY, HODINY, MINUTY

• 12. srpna kolem čtvrté hodiny odpoledne mizí malý Ondra pod hladinou rozvodněné Chrudimky
• asi po pěti minutách si tělíčka na hladině všímají svědci. Mezi nimi i Michal Vitásek a Elena Brabcová. Volají záchranku a pouštějí se do záchrany
• k resuscitaci na břehu se připojuje Michael Bartoš a strážníci městské policie i záchranka. Srdce pětiletého dítěte naskakuje po nekonečně dlouhých 25 minutách
• týden po události hovoří lékaři o zázraku. Pětiletý Ondra se zotavil bez jakýchkoliv následků.
O záchraně života rozhodly náhoda i vteřiny

„První, čeho jsme si na hladině všimli, byla cyklistická helma. Až pak nám vlastně došlo, že je to dětská postava. Zvedla jsem telefon a volala záchranku, zatímco přítel běžel dolů k vodě. Oba jsme až do poslední chvíle doufali, že jde o loutku a ne o dítě, protože jsme nechtěli věřit tomu, co vidíme,“ popsala první okamžiky záchrany malého Ondry Elena Brabcová.

„Byl to zdrcující pohled – držet v ruce tak malé dítě. Bylo vidět, že je to zdravý kluk, ale už byl celý modrý, oči v sloup. Když jsme ho vynesli na břeh, byl doslova plný vody, a to tak, že i v ústech měl hladinku. Snažili jsme se co nejrychleji a co nejvíc ji z něj dostat, protože jsme kvůli tomu do něj nemohli ani dýchat a začali jsme s resuscitací. V té chvíli k nám naštěstí přiběhl doktor Michael Bartoš a masáž srdce převzal. Upřímně řečeno se nám v té chvíli alespoň trochu ulevilo, že se věci chopil profesionál,“ svěřila se mladá dvojice.

Na místo ještě před záchrankou dorazila také hlídka městské policie s automatickým defibrilátorem. Přístroj však chlapci už pomoci nedokázal. A i posádce záchranky s potřebným vybavením trval boj o Ondrův život dlouhé minuty.

„Vypadalo to špatně. I lékaři mu dávali pouhé procento naděje. Jak se ale ukázalo, i to jediné procento je nakonec důležité číslo,“ uzavřel Michal Vitásek.

Více o celém případu najdete ZDE!