Studenti reagovali potleskem i bučením

Podle plánu školy by počet měl vzrůst ze současných dvou set na 450 studujících. Kraj a pak i ministerstvo školství před dvěma lety tento záměr odmítly. Škola novou žádost podala letos na konci května. Z pondělního jednání zastupitelstva vyplynulo, že  kraj se bude žádostí zabývat na jednání školského výboru a poté na radě.

Studenti si v pondělí na hejtmanství přinesli řadu transparentů a ti, na něž nezbyla místa k sezení, se usadili na podlaze. Na vystoupení řečníků reagovali potleskem či bučením.

Ředitel: Škole hrozí zánik

„Pokud kraj žádost neschválí, škola by dva až tři roky nemohla přijímat nové studenty, a v tom případě by zanikla," řekl včera ředitel Křesťanského centra Sion, které školu zřizuje, Denis Doksanský.   Podle něj na možnost studia čeká mimo jiné řada učitelek mateřských škol, které si musí doplnit vzdělání, jinak jim hrozí ztráta zaměstnání, a protože nemají maturitu, je pro ně Sion High School jedinou možností.

„Jen proto, že je na středních školách málo dětí, máme zabránit úspěšné škole, aby přijímala studenty?" ptal se při svém vystoupení ředitel Doksanský. Navrhl také zastupitelům, aby o navýšení rozhodli ihned. S tímto návrhem však neuspěl.

Podle krajské radní pro školství Táni Šormové předešlé zamítnutí návrhu skutečně souvisí s malým počtem studentů na středních školách. Navíc stejný obor dálkovou formou nabízí i jiná soukromá škola v Hradci Králové.

„Už při zřizování této školy jsme řešili dilema, protože jsme věděli, že počet žáků na středních školách bude až do roku 2017 klesat," uvedl v pondělí hejtman Lubomír Franc. Dodal, že v době, kdy se vedení  kraje se Sionem dohodlo na zřízení školy s 200 žáky, bylo řečeno, že na posledních několik let je to ze strany školy poslední požadavek.

Za co nejrychlejší projednání celé záležitosti se v pondělí přimlouval zastupitel za KDU-VPM Jiří Veselý. Zastupitelé  nakonec uložili radním, aby problém řešili urychleně.

Sion High School nabízí studium na střední pedagogické škole, gymnáziu a sportovní škole.

Zaznělo v pondělí na zastupitelstvu
- „Rada kraje by si neměla osobovat právo rozhodovat, kdo bude nebo nebude poskytovat vzdělání." (Rudolf Cogan, zastupitel za TOP a STAN)
- „My tady hovoříme o podpoře technického školství v kraji, ale tohle je opět další škola typu gymnázia." (radní Josef Lukášek)
- „To, že kraj má prázdné školy, je něco jiného." (Jiří Veselý, zastupitel za KDU-VPM)
- „Škola Sion přijala studenty do příštího ročníku, aniž měla svolení kraje nebo ministerstva školství. Pan Doksanský je nyní pod tlakem a obviňuje vedení kraje." (hejtman Lubomír Franc)
- „Loni v kraji skončily dvě soukromé školy, které měly dohromady přes tisíc žáků, takže my žáky nikomu nebereme." (Denis Doksanský)