Kapsáři, vyskytující se především v zalidněných prostorech, pracují převážně ve skupinách, někdy i za pomoci dětí. Většina krádeží probíhá bleskově, výmluvy nebo nepozorované odvedení pozornosti jsou na programu dne a poškození ztrátu zjistí často až za delší dobu, na úplně jiném místě

„Chmatákům se snažíme ztížit roli především preventivním působením na občany a upozorněním na potřebu neustále si kontrolovat a chránit své věci," nabádá Eva Kněžourová z Městské policie Hradec Králové.

Podobným situacím lze snadno předejít. Lidé by si měli více všímat osob ve svém nejbližší okolí, nenosit s sebou zbytečně velký obnos peněz a nespouštět svá zavazadla z očí, například kabelky v nákupních vozících. S rozmyslem je také nutné nakládat s věcmi odloženými v autě. Cennosti jako kabelky, telefony či notebooky není nutné vystavovat na předním sedadle nebo palubní desce. „Pokud ve vozidle potřebujete nechat nějaké věci, je dobré je umístit do kufru. Běžně při kontrolách v autech nacházíme viditelně odložené kabelky, kufříky, telefony, navigace, notebooky i peníze," dodává Eva Kněžourová.

Rady, jak zloději neusnadnit lup
• Buďte pozorní a obezřetní.
• Kabelky mějte pokud možno u těla, jejich zapínání směřujte dopředu a bezpečnost podpořte tím, že rukou držíte zapínání.
• Kabely nikdy neodkládejte do nákupních vozíků.
• Do zadní kapsy kalhot neukládejte peníze, peněženky nebo doklady, raději je vložte do náprsní nebo uzavíratelné kapsy.
• Peněženky nenechávejte navrchu tašek a kabelek.
• V zaparkovaných autech nenechávejte viditelně odložené věci.