V dubnu 2015 vyhlásil Vít Jedlička na území mezi Srbskem a Chorvatskem stát Liberland. Využil toho, že k sedmi čtverečným kilometrům se žádný ze států nehlásil. Ze začátku vypadalo vyhlášení nového státu jako povedená recesistická akce. Na břehu Dunaje pořádal Jedlička v létě víkendové party. Zároveň ale ujišťoval, že to s novým státem myslí naprosto vážně.

„Za deset let bych chtěl mít v Liberlandu moderní město s vlastním letištěm,“ řekl Jedlička Deníku před třemi lety.

Ačkoliv tento plán zřejmě nevyjde a Liberland se zatím nedočkal uznání od žádného svrchovaného státu, jako recesisté už představitelé Liberlandu rozhodně nepůsobí. „Z celého světa máme už 600 tisíc zájemců o občanství. Vybíráme je ale velmi pečlivě, abychom měli společné hodnoty. Obyvatel teď máme necelou tisícovku,“ přibližuje prezident Liberlandu Vít Jedlička současný stav.

Že nejde o vtip, dokazuje i fungující vláda nebo reprezentativní kanceláře Liberlandu ve více než stovce zemí světa. Jako hlavní cíl svého prezidentství vidí Jedlička uvedení politického systému do chodu. Pak prý nebude pozice prezidenta, který koncentruje politickou moc, potřeba.

Karel Čapek, spisovatel (1890-1938).
Hradec ocení Karla Čapka

Vít Jedlička se díky Liberlandu stal známou tváří, čehož se pokusí využít i v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. Jako nezávislý povede kandidátku koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka.

Zatím však Jedlička díky pozici hlavy státu žije velmi zajímavý život. Objíždí konference po celém světě, zvou ho na univerzity. Často je pozván na náklady toho, kdo ho pozve, částečně pak platí cesty z darů lidí, kteří myšlenku státu podporují.

„Tento týden jsem byl pozván na konference do Singapuru, Tchajwanu a Dubaje. Zřejmě lidi zajímá náš pohled na věc,“ říká Jedlička.

Do Liberlandu se stále nedá dostat suchou nohou. Plán na osídlení ale už Jedlička vymyslel. Brzy chce začít nabízet občanům možnost plovoucího obydlí. Na webu Liberlandu se už můžete přihlásit k tomu, že chcete být spoluvlastníkem prvního majetku v zemi - luxusní kajuty v lodi s názvem Bitcoin Freedom. Časem má následovat i město.

Rozestavěné skladovací haly u Hradce Králové. Ilustrační fotografie.
Další hlasování o CTP radní odložili