Nadrtit obilí pomocí kamene, ochutnat pravěké pečivo, vyzkoušet si práci se zemědělským náčiním, štípat, řezat a vrtat kámen, vyrobit si keramiku  nebo zhlédnout přípravu sýru mohli o víkendu návštěvníci  Archeoparku pravěku Všestary. Vše za pomocí nástrojů z mladší doby kamenné.

„Bylo to lehké," tvrdila Hradeckému deníku s úsměvem Tereza, která si drcení obilí vyzkoušela.

Mouka, kterou návštěvníci vyrobili, pak skončila v neolitickém domě ve směsi pro přípravu placek.

„Na pec se dal kámen, který se rozpálil, a na něj těsto. Je to stejný princip jako používáme dnes na přípravu masa na lávových kamenech. Placky jsou složeny z mouky, vody a  přidáme trochu soli," vysvětlila Martina Balánová.

V neolitickém domě našli návštěvníci nejen výrobu placek, ale také informace o výrobě sýru. Za stavbou je stále  pole s prapůvodní pšenicí.

Odnesli si šperk

I přes sobotní horké počasí se turisté mohli schovat ve stínu. „Všechny aktivity jsme se snažili z důvodu počasí dát do stínu. Jsou na třech místech. V hlavní budově, v neolitickém domě a na zastřešeném místě, kde se drtí obilí mezi kameny, což je nejstarší drtidlo na obilí. Lidé si mohou vyzkoušet také broušení sekerek nebo šperku. Pomocí pazourkového vrtáčku se dá provrtat a návštěvník si odnáší jednoduchý šperk z mladší doby kamenné," dodal ředitel archeoparku Radomír Tichý.

Archeopark vsadil na téma dožínek v mladší době kamenné. Právě v tomto období mezi 5500 až 4000 let před naším letopočtem se  u nás prosadil nový způsob získávání obživy – zemědělství, který funguje dodnes.

V mladší době kamenné také začali naši předci zpracovávat kámen novým způsobem. Už ho nejen štípali, ale i brousili, řezali a dokonce štípali.