„Nyní sbíráme a následně sušíme především kvetoucí a také naťové byliny. Mezi ně patří měsíček, divizna, topolovka, chrpa, máta, bazalka či tymián,“ uvedl ředitel zahrady Jiří Pirner.

Většina ze získaných bylin se prodá do výkupu. Menší část si nechává fakulta pro vlastní účely a pro praktickou výuku studentů. „V těchto dnech také sbíráme nedozralé makovice a kořeny máku. Ty se usuší a na podzim se uskuteční experimenty, v jakém množství se nachází obsahové látky v těchto částech rostliny,“ doplnil Pirner.

Období sběru trvá většinou od začátku července až do poloviny září. (sir)

Botanická zahrada léčivých rostlin

Botanická zahrada léčivých rostlinBotanická zahrada byla založena se vznikem farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jako výukový pavilon v roce 1969. Expozice je rozdělena do dvou veřejně přístupných částí.

Nádherné pohledy nabízí sbírkový skleník, kde jsou pěstovány rostliny ze subtropických a tropických oblastí. Obdivovat můžete na 500 druhů převážně léčivých rostlin. Chcete-li si rozšířit obzory a dozvědět se více o rostlinách využívaných ve farmakologii, navštivte venkovní pavilony. Plochy jsou rozděleny do několika systémů: poznávací, botanický, fytoterapeutický, jedovaté rostliny a produkční plochy. Jsou přístupné široké veřejnosti ve vegetační době.

Otevírací doba :
skleník celoročně na vyžádání, exteriéry duben-říjen 8 - 16 hodin
Adresa: ulice Botanická Heyrovského 1203, v areálu farmaceutické fakulty
Kontakt: Ing. Jiří Pirner, Heyrovského 1203, 500 05 Hradec Králové, tel: +420 495 067 443, www.faf.cuni.cz/org/center/garden/