Tradiční častolovická výstava na přípravách zaměstná vždy několik desítek pracovníků a brigádníků.

První výstavy se konaly v zasedací místnosti obecního úřadu, ve škole, v sále pohostinství nebo v hasičské zbrojnici. „Od roku 1990 jsme byli prezentováni jako Okresní výstava. Vystavovali zde zahrádkáři z celého okresu. V roce 1997 nám byla navržena změna názvu na ten současný a výstava nabrala na obrátkách. Připojily se k nám další tři okresy a zvětšili jsme výstavní plochu,“ zavzpomínal hlavní pořadatel Josef Helmich. Každý rok vystavovatelů přibývalo na současných osm okresů. Od roku 2001 přišly na řadu i květiny.

Letošní novinkou je ucelená kolekce vín, ovoce a různých druhů ořechů. „Poprvé představíme dvanáct druhů česneku. Návštěvníci si také mohou prohlédnout jablka, která se u nás budou pěstovat za pět až deset let,“ doplnil Josef Helmich.

Příprava výstavy takového rozsahu zabere podle pořadatelů několik dní a zaměstná několik desítek pomocníků: „Exponáty již od pondělí připravuje na třicet lidí. Letos nouzi o pomoc rozhodně nemáme. Včera jsme museli poslat šest brigádníků domů, jelikož už na ně nezbyla práce.“ Jejich usilí však bez pochvaly jistě nezůstane: „Výzdoba je vždy překrásná. Člověka ta atmosféra zcela pohltí,“ uvedla pětačtyřicetiletá Hana Myšáková, která výstavu pravidelně navštěvuje.

Zahrada východních Čech: radost, krása, užitek

ČASTOLOVICE - Devátá zahrádkářská oblastní výstava ovoce, zeleniny a květin pod názvem „Zahrada Východních Čech“ se uskuteční ve dnech 5. –7. října 2007 v areálu Sokolské zahrady, sokolovny a nové zahrádkářské budovy v Častolovicích, okres Rychnov n. K. Pořadatelem této výstavy je Základní organizace ČZS Častolovice, Územní sdružení ČZS v Rychnově n. K. a městys Častolovice.

Dvanáct tisíc návštěvníků

V loňském roce tato výstava byla velmi úspěšná. Více než 12 tisíc lidí odcházelo z výstavy nejen spokojeno, ale i se zlepšenými vědomostmi a znalostmi o práci na zahrádkách. Samotný fakt, že slavnostního zahájení se zúčastnilo celé předsednictvo Republikové rady ČZS, krajský hejtman, delegace územních sdružení ČZS z osmi okresů východních Čech, řada ředitelů podniků a institucí, dávalo velikou záruku o kvalitě výstavy. Organizátory potěšilo, že v loňském roce tuto akci navštívili i představitelé výzkumných ovocnářských ústavů a přední odborníci – ovocnáři, kteří se o výstavě vyslovovali velmi pozitivně.

Novinky

Každým rokem pořadatelé zahrádkářské výstavy připravují nějaké novinky a v letošním roce tomu nebude jinak. Samostatná kolekce hroznového vína, ořechů a méně známého ovoce jistě potěší každého návštěvníka. Nejen dříve narození návštěvníci jistě uvítají ucelenou kolekci jablek, které pěstovali naši předchůdci. Kromě květin z dovozu z Nizozemska, chryzantém z Havlíčkobrodska, jiřin a jiřinek od velkopěstitelů z celých Čech a krásných begonií z Pardubic letos poprvé budou vystaveny pokojové květiny okrasné listem a květem z Ústí nad Orlicí.

Mnoho různých zahrádkářských pomůcek, dřevěný zahradní nábytek, skleníky a řada dalších novinek jistě bude příjemným překvapením pro každého.
Zajímavé bude i porovnání ovoce od velkopěstitelů a drobných zahrádkářů, ukázky pěstitelských úspěchů z okresů Hradec Králové, Pardubice, Náchod, Jičín, Trutnov, Ústí n. O., Chrudim, Rychnov n. K. a představení nových odrůd od šlechtitelů ovoce a velkopěstitelů.

Šlechtitelé

V samostatných expozicích ukáže jedenáct nejlepších ZO ČZS z východních Čech svoji činnost, výsledky v práci a návody, jak úspěšně trávit volný čas. Nosným prvkem však bude tradiční ukázka ovoce od třech šlechtitelských ústavů, která bude dávat návod a směr pro pěstování jádrovin a peckovin na našich zahrádkách.

Na výstavě bude zastoupena i okresní organizace kaktusářů, která ukáže všem návštěvníkům krásu pícháčů. Různé ochutnávky a gastronomie ze zahrádkářské produkce budou dalším zpříjemněním celé výstavy.

V zelenině zaujme především ukázka osmi druhů brambor s návody na jejich pěstování a konzumaci, čtrnáct odrůd paprik z Nymburska. Kvalitní sadbový česnek, který je mnohdy problém sehnat, bude taktéž na výstavě představen v několika variantách.

Poradny i soutěž

Okrasné dřeviny, miniatury, bonsaje, to jsou další exponáty pro oko všech návštěvníků. Chybět nebude ani samostatná ukázka ze zahrádkářského muzea v Hradci Králové a výsledky ÚR ČZS v Rychnově n. K. ze spolupráce s mládeži. Pořadatele velmi potěšilo, že o výstavu mají zájem i vinaři z jižní Moravy, kteří by chtěli v rámci výstavy provést degustaci moravských vín.

Pro odborníky, ale i začátečníky jsou připraveny přednášky a besedy se zahrádkářskou tematikou. Stálá poradenská služba, soutěž o nejlepší misku ovoce, do které se může každý přihlásit na tel. 721 311 719, je na výstavě v Častolovicích již samozřejmostí.

Kulturní program

Chybět nebude ani kulturní program, kde je každý den pro všechny návštěvníky něco připraveno. Hudební soubory a vystoupení mažoretek a módní přehlídka zpříjemní pobyt návštěvníkům na výstavě. Rozšířený zahrádkářský prodej a bohaté občerstvení jsou součástí celé výstavy. Organizátoři však považují za největší úspěch zvýšení výstavní plochy již na více než 1 600 m2. 50. výročí od založení ČZS se bude prolínat s krásnou květinovou aranžerií ve všech výstavních sálech. Všichni návštěvníci také mohou navštívit i galerii akademického malíře A. Hudečka v budově městyse v Častolovicích.
Pořadatelé zvou všechny milovníky přírody a krásy do Častolovic na výstavu, která má podtitul: Radost, krása, užitek a bude otevřena od 9 do 17 hodin. Informace na tel. 721 311 719 nebo na internetové adrese: www.zahradkari.com, kde jsou i výsledky z loňské výstavy.

Co je pro návštěvníky připraveno?

- přehlídka zahrádkářských výpěstků zcelých východních Čech.

- Vystavené ovoce současně pěstované, perspektivní a rezití.

- Ovoce zovocnářských a šlechtitelských výzkumných ústavů.

- Expozice staročeských a stále dobrých odrůd jablek.

- Samostatná expozice hroznového vína a moravských vín.

- Současně pěstovaná zelenina, včetně pěstitelských specialit.

- Výstava květin: chryzantém, jiřin a jiřinek, pokojových květin.

- Bohatá květinová výzdoba ze suchých a rostlých květin zdovozu

- Poradenská služba, odborné přednášky,a ukázky aranžérie květin.

- Soutěž o nejlepší misku ovoce a zeleniny.

- Výstava zahrádkářské techniky, nářadí a pomůcek,¨.

- Ukázky gastronomie sovocem a zeleninou, různé ochutnávky.

- Stánkový prodej všeho, co zahrádkář potřebuje, prodej ovocných stromů a keřů, okrasných dřevin a cibulovin, květin a keramiky a odborné literatury, bonsají, ovoce a zeleniny.

- Doprovodný kulturní program a bohaté občerstvení.

- Možnost návštěvy galerie obrazů akademického malíře A. Hudečka.

- Možnost návštěvy zahrádkářského muzea vHradci Králové.