VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrada východních Čech

VÝCHODNÍ ČECHY - Tradiční výstava zahrádkářů Zahrada východních Čech začínající v pátek 5. října se letos může pochlubit některými novinkami a zajímavostmi. Za dobu svého trvání rovnež změnila svůj ráz, kvalitu ale i název.

5.10.2007
SDÍLEJ:

Zahrada východních Čech.Foto: DENÍK/ Jan Ježdík

Tradiční častolovická výstava na přípravách zaměstná vždy několik desítek pracovníků a brigádníků.

První výstavy se konaly v zasedací místnosti obecního úřadu, ve škole, v sále pohostinství nebo v hasičské zbrojnici. „Od roku 1990 jsme byli prezentováni jako Okresní výstava. Vystavovali zde zahrádkáři z celého okresu. V roce 1997 nám byla navržena změna názvu na ten současný a výstava nabrala na obrátkách. Připojily se k nám další tři okresy a zvětšili jsme výstavní plochu,“ zavzpomínal hlavní pořadatel Josef Helmich. Každý rok vystavovatelů přibývalo na současných osm okresů. Od roku 2001 přišly na řadu i květiny.

Letošní novinkou je ucelená kolekce vín, ovoce a různých druhů ořechů. „Poprvé představíme dvanáct druhů česneku. Návštěvníci si také mohou prohlédnout jablka, která se u nás budou pěstovat za pět až deset let,“ doplnil Josef Helmich.

Příprava výstavy takového rozsahu zabere podle pořadatelů několik dní a zaměstná několik desítek pomocníků: „Exponáty již od pondělí připravuje na třicet lidí. Letos nouzi o pomoc rozhodně nemáme. Včera jsme museli poslat šest brigádníků domů, jelikož už na ně nezbyla práce.“ Jejich usilí však bez pochvaly jistě nezůstane: „Výzdoba je vždy překrásná. Člověka ta atmosféra zcela pohltí,“ uvedla pětačtyřicetiletá Hana Myšáková, která výstavu pravidelně navštěvuje.

Zahrada východních Čech: radost, krása, užitek

ČASTOLOVICE - Devátá zahrádkářská oblastní výstava ovoce, zeleniny a květin pod názvem „Zahrada Východních Čech“ se uskuteční ve dnech 5. –7. října 2007 v areálu Sokolské zahrady, sokolovny a nové zahrádkářské budovy v Častolovicích, okres Rychnov n. K. Pořadatelem této výstavy je Základní organizace ČZS Častolovice, Územní sdružení ČZS v Rychnově n. K. a městys Častolovice.

Dvanáct tisíc návštěvníků

V loňském roce tato výstava byla velmi úspěšná. Více než 12 tisíc lidí odcházelo z výstavy nejen spokojeno, ale i se zlepšenými vědomostmi a znalostmi o práci na zahrádkách. Samotný fakt, že slavnostního zahájení se zúčastnilo celé předsednictvo Republikové rady ČZS, krajský hejtman, delegace územních sdružení ČZS z osmi okresů východních Čech, řada ředitelů podniků a institucí, dávalo velikou záruku o kvalitě výstavy. Organizátory potěšilo, že v loňském roce tuto akci navštívili i představitelé výzkumných ovocnářských ústavů a přední odborníci – ovocnáři, kteří se o výstavě vyslovovali velmi pozitivně.

Novinky

Každým rokem pořadatelé zahrádkářské výstavy připravují nějaké novinky a v letošním roce tomu nebude jinak. Samostatná kolekce hroznového vína, ořechů a méně známého ovoce jistě potěší každého návštěvníka. Nejen dříve narození návštěvníci jistě uvítají ucelenou kolekci jablek, které pěstovali naši předchůdci. Kromě květin z dovozu z Nizozemska, chryzantém z Havlíčkobrodska, jiřin a jiřinek od velkopěstitelů z celých Čech a krásných begonií z Pardubic letos poprvé budou vystaveny pokojové květiny okrasné listem a květem z Ústí nad Orlicí.

Mnoho různých zahrádkářských pomůcek, dřevěný zahradní nábytek, skleníky a řada dalších novinek jistě bude příjemným překvapením pro každého.
Zajímavé bude i porovnání ovoce od velkopěstitelů a drobných zahrádkářů, ukázky pěstitelských úspěchů z okresů Hradec Králové, Pardubice, Náchod, Jičín, Trutnov, Ústí n. O., Chrudim, Rychnov n. K. a představení nových odrůd od šlechtitelů ovoce a velkopěstitelů.

Šlechtitelé

V samostatných expozicích ukáže jedenáct nejlepších ZO ČZS z východních Čech svoji činnost, výsledky v práci a návody, jak úspěšně trávit volný čas. Nosným prvkem však bude tradiční ukázka ovoce od třech šlechtitelských ústavů, která bude dávat návod a směr pro pěstování jádrovin a peckovin na našich zahrádkách.

Na výstavě bude zastoupena i okresní organizace kaktusářů, která ukáže všem návštěvníkům krásu pícháčů. Různé ochutnávky a gastronomie ze zahrádkářské produkce budou dalším zpříjemněním celé výstavy.

V zelenině zaujme především ukázka osmi druhů brambor s návody na jejich pěstování a konzumaci, čtrnáct odrůd paprik z Nymburska. Kvalitní sadbový česnek, který je mnohdy problém sehnat, bude taktéž na výstavě představen v několika variantách.

Poradny i soutěž

Okrasné dřeviny, miniatury, bonsaje, to jsou další exponáty pro oko všech návštěvníků. Chybět nebude ani samostatná ukázka ze zahrádkářského muzea v Hradci Králové a výsledky ÚR ČZS v Rychnově n. K. ze spolupráce s mládeži. Pořadatele velmi potěšilo, že o výstavu mají zájem i vinaři z jižní Moravy, kteří by chtěli v rámci výstavy provést degustaci moravských vín.

Pro odborníky, ale i začátečníky jsou připraveny přednášky a besedy se zahrádkářskou tematikou. Stálá poradenská služba, soutěž o nejlepší misku ovoce, do které se může každý přihlásit na tel. 721 311 719, je na výstavě v Častolovicích již samozřejmostí.

Kulturní program

Chybět nebude ani kulturní program, kde je každý den pro všechny návštěvníky něco připraveno. Hudební soubory a vystoupení mažoretek a módní přehlídka zpříjemní pobyt návštěvníkům na výstavě. Rozšířený zahrádkářský prodej a bohaté občerstvení jsou součástí celé výstavy. Organizátoři však považují za největší úspěch zvýšení výstavní plochy již na více než 1 600 m2. 50. výročí od založení ČZS se bude prolínat s krásnou květinovou aranžerií ve všech výstavních sálech. Všichni návštěvníci také mohou navštívit i galerii akademického malíře A. Hudečka v budově městyse v Častolovicích.
Pořadatelé zvou všechny milovníky přírody a krásy do Častolovic na výstavu, která má podtitul: Radost, krása, užitek a bude otevřena od 9 do 17 hodin. Informace na tel. 721 311 719 nebo na internetové adrese: www.zahradkari.com, kde jsou i výsledky z loňské výstavy.

Co je pro návštěvníky připraveno?

- přehlídka zahrádkářských výpěstků zcelých východních Čech.

- Vystavené ovoce současně pěstované, perspektivní a rezití.

- Ovoce zovocnářských a šlechtitelských výzkumných ústavů.

- Expozice staročeských a stále dobrých odrůd jablek.

- Samostatná expozice hroznového vína a moravských vín.

- Současně pěstovaná zelenina, včetně pěstitelských specialit.

- Výstava květin: chryzantém, jiřin a jiřinek, pokojových květin.

- Bohatá květinová výzdoba ze suchých a rostlých květin zdovozu

- Poradenská služba, odborné přednášky,a ukázky aranžérie květin.

- Soutěž o nejlepší misku ovoce a zeleniny.

- Výstava zahrádkářské techniky, nářadí a pomůcek,¨.

- Ukázky gastronomie sovocem a zeleninou, různé ochutnávky.

- Stánkový prodej všeho, co zahrádkář potřebuje, prodej ovocných stromů a keřů, okrasných dřevin a cibulovin, květin a keramiky a odborné literatury, bonsají, ovoce a zeleniny.

- Doprovodný kulturní program a bohaté občerstvení.

- Možnost návštěvy galerie obrazů akademického malíře A. Hudečka.

- Možnost návštěvy zahrádkářského muzea vHradci Králové.

5.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 23 700 Kč Referenti a vrchní referenti Vězeňské služby ČR STRÁŽNÝ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23700 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: STRÁŽNÝ, - Přijmeme příslušníka Vězeňské služby ČR do služebního poměru dle zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, na služební místo strážný , - Požadujeme: aktuálně pouze muže (osobní prohlídky, střežení a eskortní služba vězněných mužů), vyučení, bezúhonnost, psychickou odolnost, fyzickou zdatnost, perfektní zdravotní stav, - Výběrové řízení obsahuje: vstupní pohovor, psychologické vyšetření, testy fyzické zdatnosti, zdravotní prohlídku a prověření bezúhonnosti uchazeče, - Nabízíme: perspektivní zaměstnání u bezpečnostního sboru s možností profesního růstu, 30 dní dovolené, FKSP, zvláštní prémie, ubytování, podnikové stravování a další , - Pozice je vhodná i pro absolventy bez praxe., - V případě zájmu kontaktujte:Hromádková Marcela., tel.: 495 758 333, e-mail: mhromadkova@vez.hrk.justice.cz. Pracoviště: Vazební věznice hradec králové, Hradební, č.p. 860, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Marcela Hromádková, +420 495 758 333. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/-KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 18500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRODAVAČ/-KA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: příprava zboží k prodeji, prodej a nabídka zboží, obsluha zákazníků, spolupráce s vedením prodejny, - Požadujeme: praxe v oboru výhodou, příjemné vystupování, samostatnost, spolehlivost, flexibilita, potravinářský průkaz, základní znalost na PC, - Nabízíme: přátelský kolektiv, možnost spolupráce brigádně 91 - 100 Kč/hod., stravenky, bonusy, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - V případě zájmu kontaktujte: Soukup Václav, tel.: 735 744 731, e-mail: soukup@musp.cz. Pracoviště: Zeman maso - uzeniny, a.s hk pospíšilova, Pospíšilova, č.p. 1286, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Václav Soukup, +420 735 744 731. Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 18 000 Kč Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) KVALITÁŘI/-KY A TESTOVAČI/-KY TEXTILU. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: CZ-ISCO: 75430, Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů), KVALITÁŘI/-KY A TESTOVAČI/-KY TEXTILU, Místo výkonu práce: Bratří Štefanů č.p. 982/69b, 500 03 Hradec Králové 3, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Požadujeme: min. nižší střední odborné vzdělání, znalost českého a arabského jazyka, zkušenost s africkým trhem na odbyt textilu, řidičský průkaz sk. B výhodou, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem: personalistka@etcimex.cz. Pracoviště: Etcimex spol. s r.o. - hk, Bratří Štefanů, č.p. 982, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Jana Čečetková, +420 495 406 381. Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 26 000 Kč Strojírenští technici technologové, normovači Technolog přípravy výroby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované vzdělání:, •VŠ, ÚSO technického směru strojního zaměření , •znalost čtení výkresové dokumentace, •schopnost zpracovávat technologické postupy výroby dle výkresové dokumentace , •dobrá znalost technologie třískového obrábění kovů , •dobrá znalost problematiky CNC programování (řídící systém FANUC), •dobrá znalost práce na PC (MS Office), CAD/CAM aplikace , •znalost AJ a RJ výhodou , •předchozí praxe na obdobné pozici výhodou , •ŘP skupiny B , Náplň práce:, •je zodpovědný za stanovení optimální technologie pro výrobu pístů , •sestavuje technologické postupy, •zajišťuje distribuci a aktualizaci technologických postupů; , •řeší operativně technické problémy výroby; , •provádí plánování posloupnosti práce jednotlivých pracovních kroků , •provádí optimalizační opatření a řízení změn , •stanovuje výrobní normy , •konstrukčně zpracovává výrobní výkresy přípravků a nářadí. Pracoviště: Almet, a. s., Ležáky, č.p. 668, 500 04 Hradec Králové 4. Informace: -, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hrdina týdne v kraji: Čtyři góly! Kocourek řádil na Novém Hradci

Lidé si připomněli 29. výročí také na Hrádečku u Trutnova u chalupy Václava Havla.
18

OBRAZEM: Lidé se scházeli u chalupy prezidenta Václava Havla

Na pěti místech v kraji proběhly semináře mládežnických trenérů

Hradec Králové - Trenérsko-metodická komise Krajského fotbalového svazu Královéhradecka ve spolupráci s Nadačním fondem na podporu fotbalové mládeže Královéhradeckého kraje a KÚ KH kraje uspořádala během měsíce října po semináři krajských trenérů také semináře trenérů mládeže ve všech pěti okresech kraje.

Ve výsledcích, krátce aneb Co nového ve světě sportu?

Hradecko - Sportovní zpravodajství v kostce, tentokrát z těchto odvětví: florbal, šipky, vodní pólo.

OBRAZEM: Vzpomínka na listopad 1989

Hradec Králové /FOTO/ - Hradeckého starostu Františka Ulricha i „tatíčka" Masaryka potkali návštěvníci Noci divadel v Hradci Králové.

Postupová ruleta: týmy z okresu jsou ve hře

Královéhradecko - Krajská fotbalová I. B třída: Nejvíce zazářily Skřivany, překvapil novic z Kosiček.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT