V pátek 25. dubna bude na otázky čtenářů Hradeckého deníku v přímém rozhovoru odpovídal europoslanec Jan Zahradil.


Ing. Jan Zahradil

(Životopis)

Narozen 20. 3. 1963 v Praze, kde žije dodnes.

Absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, obor technologie vody a životního prostředí. Po jejím ukončení pracoval jako výzkumný pracovník. V letech 1990 - 1992 byl zvolen poslancem FS. Působil jako poradce předsedy vlády ČR pro zahraničně-politické otázky a poté jako vedoucí oddělení evropské integrace Úřadu vlády ČR.

Od roku 1998 byl poslancem Parlamentu ČR, kde zastával funkci místopředsedy Zahraničního výboru. V roce 2001 byl zvolen místopředsedou ODS, v letech 2002 - 2004 byl 1. místopředsedou ODS. Je stínovým ministrem zahraničí ODS, přičemž v této funkci působil i v letech 1998 - 2002. V roce 2002 byl Poslaneckou sněmovnou zvolen zástupcem ČR do Konventu o budoucnosti EU. Působil jako předseda stálé parlamentní delegace do Evropského parlamentu, od roku 2003 byl předsedou parlamentní delegace pozorovatelů v Evropském parlamentu.

Po zvolení do Evropského parlamentu v červnu 2004 se stal předsedou české národní delegace v parlamentní frakci ELS-ED a předsedou klubu ODS v EP. Jako poslanec Evropského parlamentu působí ve Výboru pro rozvoj, v Dočasném výboru pro politické výzvy a rozpočtové prostředky rozšířené Unie v letech 2007–2013 a jako náhradník ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Jan Zahradil je rovněž plným členem Delegace pro vztahy se zeměmi Mašreku a náhradníkem ve Společném parlamentním výboru EU-Turecko.

Hovoří anglicky a rusky, pasivně německy a polsky. Je ženatý, má dvě děti.

V roce 2001 byl zvolen místopředsedou ODS, v letech 2002 až 2004 byl jejím prvním místopředsedou. Jeho kandidatura na předsedu strany v roce 2002 byla neúspěšná.

Ve volbách v roce 2004 byl jako lídr kandidátky ODS zvolen poslancem Evropského parlamentu, kde stojí v čele klubu své strany.

Jan Zahradil je znám odmítavými názory na prohlubování politické integrace států Evropské unie a spolu s Jaroslavem Zvěřinou byl nejznámějším členem ODS, který podporoval registrované partnerství homosexuálů.