Ten se dnes účastní ideové konference své strany v hradeckém Aldisu. Zde přinášíme část rozhovoru.

Jak silnou pozici mají komunisti v jiných státech Evropy? Nebo jsme opravdu tak hloupý národ jen my, že je furt hodně lidí volí? (Jiří K.)
Komunisté jsou relativně úspěšní i v některých jiných evropských zemích, i když se třeba tak nejmenují. V Německu je teď na vzestupu strana Die Linke, která vznikla z části sociální demokracie a tamější bývalé „komunistické“ strany. Dlouhá léta byli také docela silní komunisté ve Francii a Itálii, teď už ztrácejí. Nejde tedy jen o naši specialitu. Dost lidí je stále bohužel ochotno věřit na tuto ideologii, která se ukázala jako nefunkční a pro lidstvo katastrofální.

Jak se profesně orientují Vaše děti? Pomáhá jim v životě, že mají politicky hodně vysoko postaveného otce? (Jeřábková)
To nevím, musela byste se zeptat jich. Mám spíš pocit, že jim to není příjemné, zejména pokud si z nich kvůli tomu spolužáci dělají legraci. Jinak chodí do normální základní školy, ne do nějakého soukromého lycea s desetitisícovými poplatky. Považuji to za zdravější a přirozenější.

Je politika v evropském prostředí civilizovanější než u nás, kde se akorát poslanci překřikují? (Slavík)
Ani ne, to je spíš takový mýtus. Politické spory jsou všude na světě stejné.

Co posloucháte nejraději za muziku? A neříkejte, že dechovku… (Denisa Chládková)
Dechovku fakt ne. Odrostl jsem, jako asi každý, na klasickém tvrdém rocku a na Led Zeppelini dodnes nikdo nesmí ani sáhnout. Ale v posledních letech jsem se přeorientoval na etnickou a world hudbu třeba z Afriky nebo z arabských zemí. Zejména v Bruselu takových kapel hraje spousta. Když jezdím z Prahy autem na zasedání ve Štrasburku, trvá cesta přes 6 hodin a celou dobu jenom poslouchám jedno CDza druhým…

Přijel jste do Hradce na zítřejší konferenci. Budete zde bydlet, nebo se vrátíte na noc domů? Jestli tu budete bydlet, tak kde a co budete dělat večer? Kde vlastně žijete? (Hradecký hoteliér)
To se tedy velmi omlouvám a doufám, že na mě teď Hradec nezanevře – spát budu totiž v Pardubicích, protože tam máme večer zasedání Výkonné rady ODS a na konferenci do Hradce jedeme až ráno. Tím jsem také odpověděl, co budu dělat večer. Jinak žiji napůl v Bruselu a napůl v Praze, s rodinou.