Zákaz odběru povrchových vod se dotkne hlavně  zahrádkářů. „Je to neštěstí," komentuje zákaz předseda zahrádkářského svazu v Malšovicích Štěpán František.

Kolonie má 350 parcel na několika hektarech, vodu čerpá z řeky Orlice. Teď má v podstatě jen dvě možnosti, jak situaci řešit: „Buď můžeme nechat všechno chcípnout, nebo objednat kubíkové barely s vodou, ze kterých se bude zalívat," říká předseda. O možnostech nyní vedení zahrádkářů debatuje a hledá řešení.

„Pro nás vyhláška v podstatě znamená dvojí zákaz. Musíme totiž vypnout i pitnou vodu, jelikož nechceme riskovat, že zahrádkáři přetíží vodovodní řád," lamentuje František Štepán a dodává, že osobně nikdy nic podobného nezažil. Voda v malšovické osadě vždy tekla.

Záhadou mu je i další věc: proč zahrádkářská kolonie nespadá do „veřejného zájmu". V takovém případě by totiž vodu čerpat mohla. „Veřejným zájmem se rozumí například městská zeleň. S takovouto situací jsme se setkali poprvé a proto teprve vše ladíme," naznačuje Magdaléna Vlčková, mluvčí královéhradeckého magistrátu.

Například oblíbeného hradeckého koupaliště Flošna, ani koupaliště v Chlumci se zákaz netýká. Obě jsou totiž napájena pitnou vodou. „Jediné, co jsme museli zrušit je kropení kolem bazénu, žádná jiná omezení se nás ale netýkají," sdělil Deníku pracovník vodního areálu v Chlumci nad Cidlinou. Stejně tak se omezení netýká fontán ve městech. Voda v nich totiž cirkuluje a není tak nutné ji dolévat.

Vrásky na čele dělá nejen zahrádkářům i zjištění, že zákaz by mohl trvat hodně dlouho. Pokud totiž nastane suchý srpen a září (což je pravděpodobné), čerpání povrchové vody by mohlo mít stopku až do jara.

Co si o zákazu myslí naši čtenáři?
Před pár lety si satelity udělaly načerno studně a zpětně jim je dovolili a zlegalizovali. Ti, ať je zasypou a lidé, kteří jsou závislí pouze na své studni tu podzemní vodu zas tak nelikvidují! (Jana Fröhlichová)

Hlavně, že v Šimkových sadech nesmyslně kropí trávník při tom největším sluníčku! (Alena Kuštanová)

Trávník ani bazén by mě asi tak netankoval jako třeba pracně pěstovaná zelenina a ovoce. (Jana Nunová)

Starostové ze zákazu nadšeni nejsou. Respektovat ho musí

Ilustrační fotografie.Hradecko - Starostové obcí, kterých se zákaz odběru povrchových a podzemních vod týká, se shodují, že nepamatují podobné opatření.

„Dostali jsme vyhlášku datovou schránkou někdy po obědě. Vyhlásili jsme informaci rozhlasem a dali na naše internetové stránky. Týká se to jak odběru z povrchovým vod tak hlavně podzemní vody. U nás má každý na zahradě vrtanou nebo kopanou studnu. Ve své mám vysokou hladinu, ale zákaz se musí dodržet. Nepamatuji si, že to u nás už bylo. Nejhorší na tom je, že ani příští týden nemá pršet," potvrdil Deníku Jiří Horák, starosta Vysoké nad Labem.

Stejně se o komplikaci pro své občany dozvěděl také Aleš Krátký, starosta Sovětic. „Vyloženě situaci nekvituji, ale sucho je katastrofální. Vidím, jaký je stav na poli. Když zaprší, tak stejně vše po tvrdé zemi steče do potoka a je to pryč. Každý si myslí, že je to chvilková záležitost, když mu klesá hladina ve studni. Ale pokud to takhle bude pokračovat tak nepůjde jen o zalévání, lidé se nebudou mít v čem umýt. Je potřeba, aby tři až čtyři dny soustavně pršelo," dodal Krátký.

Jakmile se v obci lidé dozvěděli, že platí zákaz používání studní, ihned se na starostu začali obracet s dotazy. Zajímalo je, jaké jsou postihy, čím budou moci zalévat. „Nikdy taková situace nenastala, musíme vše řádně nastudovat a svolat veřejnou schůzi, abychom mohli lidem dát nějaké informace," zakončil Krátký.

Obce, které patří pod pravomoc královéhradeckého magistrátu, musí zákazu na vyhlášce uposlechnout. Svým občanům musí poskytnout informaci, že se nesmí využívat vodní zdroje.

Stromy a zeleň v městské zástavbě fungují jako přirozená klimatizace. Musí je zalévat

Hradecko - Proč mohou technické služby zalévat městskou zeleň a lidé své zahrádky ne? Otázka zeleně ve městech není zdaleka jen věcí estetickou. Dobře rozvržená zeleň ve městě totiž dokáže teplotně stabilizovat lokální klima.

„Vhodně zvolenou skladbou stromů ve městech můžeme utvářet příjemné klima bez velkých nákladů. Jeden vzrostlý strom dobře zásobený vodou chladí v horkém počasí výkonem srovnatelným s několika klimatizačními jednotkami. Ty spotřebovávají elektřinu a fakticky ohřívá své okolí (podobně jako lednice). Strom své okolí chladí a skupenské teplo se z vodní páry uvolní na chladných místech a svlaží je rosou," vysvětlil Jan Pokorný, odborník na problematiku negativních dopadů sucha a nedostatku vody.

Díky stromům a zeleni se tak některá místa stávají snesitelnějšími, což vzhledem k předpovědi na další týden, občané Hradce Králové jistě přivítají.