„Stížnosti obyvatel z okolí hospůdek se oproti loňsku ztenčily na čtvrtinu. Ovlivnilo to více faktorů. Například počasí, lepší komunikace s majiteli restaurací. Svůj podíl na tom má také letos nastolený režim provozu předzahrádek,“ soudí ředitel Městské policie v Hradci Miroslav Hloušek.

Pravidla, která začátkem roku schválila rada města, například určila, že zahrádky smí být v provozu od dubna do konce roku. Zakázala také stavbu na silnicích a parkovištích, na chodnících stanovila zachování pruhu pro chodce v minimální šířce 1,5 metru.

Dodržování usnesení rady města kontrolují strážníci každý den. „Zatím jsme neobjevili žádné závažné pochybení. Pouze v jednom případě na Velkém náměstí teď město bude prověřovat, zda zahrádka nemá větší rozměry, než jsou uvedené na povolení,“ dodal Miroslav Hloušek.

Mantinely pro provoz uvítali nejen strážníci, ale i majitelé hospod. „Měli problémy s krátkou otevírací dobou. To se změnilo a stížnosti ustaly,“ řekl vedoucí majetkového odboru radnice Jiří Kaucký.

Zahrádky mohou být plné do 23 hodin a v den před pracovním klidem do půlnoci. O prázdninách se doba provozu o hodinu prodlužuje.