Jde o výuku v angličtině, kde si studenti plně hradí školné. „Nejen že nás těší  zvýšený zájem o studium a reflektujeme tak kvalitu naší výuky, ale je to pro naši fakultu také významný zdroj příjmu. Dotujeme jím schodek v rozpočtu univerzity pro české studenty," říká Jaroslav Malý, dlouholetý univerzitní pedagoga lékařský náměstek „fakultky".

Posluchárny v novém akademickém roce naplní zhruba 190 nových studentů všeobecného lékařství, 40 zubního lékařství a 25 všeobecných sester. Počet českých mediků se pohybuje v posledních čtyřech letech v podobném rozmezí, počet zahraničních studentů v angličtině se zvyšuje z loňských zhruba 60 na 90. Do dalšího ročníku postoupí zpravidla o dvacet procent studentů méně.

V českém zdravotnictví dlouhodobě chybí lékaři i sestry. Podle statistik jich ročně do praxe nastoupí zhruba 850, v současnosti jich však chybí už 1700.

Problémy, které to s sebou nese, jsou patrné již dnes. Situace se však podle odborníků bude ještě zhoršovat. V některých specializacích se po odchodu stávajících lékařů do důchodu projeví problém již po roce 2018 a v lůžkové části pak do tří až čtyř let. Tato oblast se přitom regionálně potýká s nedostatkem lékařů již dnes a služby zajišťuje jen díky velkému přesčasu doktorů.

„Výuka budoucích lékařů je ale vysoce provázaným systémem. Nejde kapacitně jen o prostory učeben, ale i o to, kolik studentů jsme schopni odučit na klinice a skloubit to s prací. S případným přijetím dalších studentů by se pravděpodobně ukázalo, že bychom potřebovali nejen novou budovu, ale i posilu ohledně vyučujících kolegů. A ty k tomuto účelu připravit je daleko náročnější než příprava studentů. Kdyby to také mělo být na úkor přijímání zahraničních studentů, bylo by navíc potřeba ten schodek dorovnat z rozpočtu," ilustruje situaci profesor Jaroslav Malý.