Zahraniční stáže jsou v poslední době velmi oblíbené mezi mnohými studenty českých vysokých škol. Hradecká univerzita proto netvoří žádnou výjimku. V rámci jednotlivých programů se mohou uchazeči z řad studentů podívat téměř do celého světa. Nejrozšířenější pro Evropu je program s názvem Erasmus.

„Hradecká univerzita nabízí několik typů pobytů v zahraničí. Jedná se buď o studijní pobyt, nebo o pracovní stáž. Univerzita má přes sto partnerských institucí ve více než třiceti zemích světa, kromě Evropy také v Americe, Asii a Africe,“ prozradil tiskový mluvčí hradecké univerzity Ondřej Tikovský. Každá fakulta, než uchazeče vyšle do zahraničí, pořádá poměrně náročné výběrové řízení, v němž má student prokázat celou řadu nezbytných znalostí a dovedností. „Fakulty pořádají výběrová řízení, která zohledňují prospěch, motivaci, jazykové schopnosti či záměry studentů, kteří chtějí vyjet. Především u pobytů v Latinské Americe a Africe je samozřejmou podmínkou jasná vazba na specializaci studenta v jeho bakalářské či diplomové práci. Pokud studenti plánují výjezd do země s méně obvyklým jazykem, jsme v některých případech s to jim poskytnout základní jazykové školení, např. úvod do nizozemštiny či portugalštiny,“ doplnil Tikovský. Studenti, kteří mají to štěstí, že se stáže zúčastní, zpravidla rádi vzpomínají na svůj pobyt.

„Na Erasmu jsem byla v Anglii. Evropa je na stáže více divoká. Má druhá stáž se odehrála na Tchaj–wanu, jehož obyvatelé jsou mnohem klidnější, než je v Evropě zvykem. Když jsem jela do Anglie, největší motivací pro mě byl jazyk, který jsem chtěla vybrousit. Na Tchaj–wanu mě lákala exotika a naprosto odlišná kultura. Stáže mě nejvíce naučily jednat s lidmi a dobře se vyjadřovat,“ prozradila studentka hradecké univerzity Oksana Olšová. Mnoho studentů při svých cestách na vlastní kůži zažívá kulturní šok, který přináší právě odlišnost dané země. Kulturní šok může vzniknout při první návštěvě cizí země, případně s návratem do vlasti po delší době, když člověk začne srovnávat. „ U mě se kulturní šok dostavil poté, co jsem se vrátila z Asie do Čech. Lidé na Tchaj–wanu jsou mnohem ohleduplnější. Po návratu domů se dostavil ten skutečný kulturní šok ze srovnávání. Lidé tu jsou více podráždění a neurvalí,“ shrnula svoji zkušenost Olšová.

ČTĚTE TAKÉ: